Päivi Ernkvist är en svensk keramiker med rötter i Finland. Ernkvist är född 1946 och har sin utbildning i keramik från Konstfack. Hon har mångårig erfarenhet av offentlig skulptur, både som konsthantverkare och projektledare. Ernkvists senaste utställning visades på Kalmar konstmuseum 2024. Rigmor Roxner är född 1958 och verksam i Stockholm. Som keramiker har hon en klassisk ådra som tydligt visar sig i hennes verk. Hon har utfört flera offentliga gestaltningar, bland annat i Stockholm. Nedda Guidi (1927 – 2015) Italien: En keramiker som var djärvt nyskapande och samtidigt tungt förankrad i det antika arvet. Hon var verksam i Rom och hennes verk presenterades senast på Venedigbiennalen 2024.
Päivi ErnkvistFoto: Päivi Ernkvist
Tonskala är en utställning med Päivi Ernkvist, Nedda Guidi och Rigmor Roxner, tre keramiker – besläktade över tid och rum – som under årets Stockholm Craft Week förenas i ett samstämmigt möte. Utställningen är kurerad av Päivi Ernkvist som har satt samman ett taktilt collage av deras keramiska verk och bilder, presenterat på ett bord i Konstakademiens bibliotek. Vid frågor, kontakta: paivi.ernkvist@gmail.com
Päivi Ernkvist Rigmor Roxner Nedda Guidi
c/o Konstakademien, Fredsgatan 12, Stockholm
Se karta
Päivi Ernkvist Rigmor Roxner Nedda Guidi
Välkommen till ett publikt samtal om keramik, rumslighet, taktilitet och skalor med Rigmor Roxner och Päivi Ernkvist i utställningen Tonskala, på Konstakademiens bibliotek. Samtalet ackompanjeras av ett bildspel och modereras av Christina Zetterlund, hantverks- och designhistoriker, frilansande curator samt verksam som forskare och lärare vid Linnéuniversitetet.
Päivi Ernkvist Rigmor Roxner Christina Zetterlund
c/o Konstakademien, Fredsgatan 12, Stockholm
Se karta
Päivi Ernkvist Rigmor Roxner Christina Zetterlund