Program onsdag 4 oktober

Curating Craft

Föreläsning • SeminariumCurating Craft

Onsdag 4 Oktober 09.00-16.30

Kulturhuset, Studion, plan 1, Stockholm

Se karta

Föranmälan krävs

Begränsat antal platser

Kostnad

280 kr. per person

Medverkande

Damon Crain Ragna Fróðadóttir Bettina Køppe Daniela Ramos Marcia Harvey Isaksson Evelina Hedin

Konsthantverkspodden

DigitaltSpecialavsnitt

Onsdag 4 Oktober 10.00-23.59

Adress meddelas senare

Medverkande

Evelina Dovsten Ida Netterberg Lisa Maria Pettersson Petter Rhodiner

Hantverkarna Stockholm

UtställningHantverket

Onsdag 4 Oktober 11.00-17.00

Stadsmuseet, Ryssgården, Stockholm

Se karta

Medverkande

Gunilla Kihlgren Sofia Björkman Calle Forsberg Sebastian Schildt Katarina Breiditis & Katarina Evans Aviva Scheiman Tove Knuts Lotta Nelson Rahme Kaisa Tukonen Marie-Helene Bornhall Olle Olls

Millesgården Museum

UtställningKaffe Fassett: The Power of Pattern

Onsdag 4 Oktober 11.00-17.00

Millesgården, Herserudsvägen 32, Lidingö

Se karta

Kostnad

170 kr. per person

Medverkande

Kaffe Fassett Brandon Mably Philip Jacobs Karen Hughes Dora Mollov Kathy Doughthy Liza Prior Lucy Judy Irish Karen K Stone Kitty Sorgen Kim Allen Susan Carlson Wendy Rohde Kim McLean Kay Fernihough Jo Dixey Danny Liu Amazonas Victoria Findlay Wolfe Shelly Pagliai Corlissa Searcey Patty Harants Judy Stone Vicky Wozniak Jamie Wallen Pam Goecke Dinndorf Sarah Caldwell Wendy Wilson Sophie Standing Karen Miller Winton

Östasiatiska museet

UtställningJuxtaposing Craft

Onsdag 4 Oktober 11.00-17.00

Tyghusplan 4, Stockholm

Se karta

Kostnad

140 kr. per person

Medverkande

Elina Aalto Klaus Aalto Roshildur Jonsdottir Petra Lilja Sneabjorn Stefansson Rebecca Ahlstedt Chikunsai II Tanabe Chikuunsai IV Emi Fuji Yonezawa Jiro Gustav Karlssson Frost Masaru Kawai Toshimasa Kikuchi Seiya Mitazaki Chiharu Nishijima Fredrik Prost Anna Senno Stinsensqueeze SU-EN Butoh Company Simon Whitfield Aoi Yoshizawa Simon Öreby

Galleri Duerr

UtställningTake Away

Onsdag 4 Oktober 11.00-18.00

Hudiksvallsgatan 6, Stockholm

Se karta

Medverkande

Amy Worrall Anna Harström Ellen Ljungqvist Filippa Nilsson Kallhed Richard Krantz Sara Lundkvist Susanne Fagerlund Tove Mauritzson Alexandra Johansson Alvina Jakobsson Ammy Olofsson Caroline Harrius Emma Brålander Emma Hasselblad Evelina Dovsten Fanny Ollas Harry Parr Young Jo Andersson Lija Silins Linn Sjöstedt Malin Molin Malin Pierre Maria Pita Guerrreiro Matilda Kästel Mimmi Blomqvist Sarah Maria Yasdani Sebastian Hägelstam Toivo Molin Laura Pehkonen Paula Pääkkönen Miilla Vaahtera

Galleri Duerr

UtställningJoanne Grüne-Yanoff

Onsdag 4 Oktober 11.00-18.00

Hudiksvallsgatan 6, Stockholm

Se karta

Medverkande

Joanne Grüne Yanoff

Galleri Sebastian Schildt

UtställningGräset Sjunger

Onsdag 4 Oktober 11.00-18.30

Strandvägen 5b, Stockholm

Se karta

Medverkande

Pernilla Sylwan

The Garage Stockholm

VisningVisning

Onsdag 4 Oktober 12.00-14.00

Svärdlångsvägen 36, Årsta

Se karta

Föranmälan krävs

Medverkande

Fredrik Nielsen

Konstfack Textile Alumni

UtställningWorks by Textile Alumni

Onsdag 4 Oktober 12.00-17.00

Vita Havet, Konstfack, LM Ericssons väg 14, Hägersten

Se karta

Medverkande

Agnes Eriksson Alexander Jakobsson Elisabeth Radhe Josefin Selander Klara Gartman Lena Royalz Linn Karlsson Lynn Stenvall Lovisa Axén Micael de Leeuw Moa-Matilda Nilsson Philippa Clarén Sanne Lovén Rolén Timmy Sjöblom

HDK-Valand Campus Steneby • Metal Art

UtställningNamesake

Onsdag 4 Oktober 12.00-18.00

Sergelgången 29, Stockholm

Se karta

Medverkande

Alumni: Guillaume Klein Chrisse Kuisma Karlsso Matthias Kühn Johannes Postlmayr Filip Schmidt Miriam Ståhlgren Frida Svensson Rika Žemaitytė Faculty: Tobias Birgersson Emille de Blanche Marcelo Ferreira Karl Hallberg Jokum Lind Jensen Lina Söderberg Siri Tolander Heiner Zimmermann

Lod

UtställningLysande föremål

Vernissage: Onsdag 4 Oktober 12.00-18.00

Norra Agnegatan 40, Stockholm

Se karta

Medverkande

Erik Tidäng Klara Eriksson Petronella Eriksson Pernilla Sylwan Anna Nordström Judit Fritz

Konstfack • Smycke & Corpus: Ädellab

UtställningÄdellab c/o Hallwylska

Vernissage: Onsdag 4 Oktober 12.00-19.00

Hallwylska Museet, Hamngatan 4, Stockholm

Se karta

Kostnad

120 kr. per person

Medverkande

Current students and new graduates from Konstfack BA programme Smycke och Corpus: Ädellab.

Millesgården Museum

VisningKaffe Fassett: The Power of Pattern

Onsdag 4 Oktober 13.00-14.00

Herserudsvägen 32, Lidingö

Se karta

Kostnad

170 kr. per person

Medverkande

Kaffe Fassett Brandon Mably Philip Jacobs Karen Hughes Dora Mollov Kathy Doughthy Liza Prior Lucy Judy Irish Karen K Stone Kitty Sorgen Kim Allen Susan Carlson Wendy Rohde Kim McLean Kay Fernihough Jo Dixey Danny Liu Amazonas Victoria Findlay Wolfe Shelly Pagliai Corlissa Searcey Patty Harants Judy Stone Vicky Wozniak Jamie Wallen Pam Goecke Dinndorf Sarah Caldwell Wendy Wilson Sophie Standing Karen Miller Winton

Millesgården Museum

VisningKaffe Fassett: The Power of Pattern

Onsdag 4 Oktober 15.00-16.00

Herserudsvägen 32, Lidingö

Se karta

Kostnad

170 kr. per person

Medverkande

Kaffe Fassett Brandon Mably Philip Jacobs Karen Hughes Dora Mollov Kathy Doughthy Liza Prior Lucy Judy Irish Karen K Stone Kitty Sorgen Kim Allen Susan Carlson Wendy Rohde Kim McLean Kay Fernihough Jo Dixey Danny Liu Amazonas Victoria Findlay Wolfe Shelly Pagliai Corlissa Searcey Patty Harants Judy Stone Vicky Wozniak Jamie Wallen Pam Goecke Dinndorf Sarah Caldwell Wendy Wilson Sophie Standing Karen Miller Winton

Galleri Sebastian Schildt

Artist Talk • SamtalGräset sjunger

Onsdag 4 Oktober 17.00-18.30

Strandvägen 5b, Stockholm

Se karta

Medverkande

Pernilla Sylwan

Blås & knåda

UtställningGrand Final x 2

Onsdag 4 Oktober 17.00-19.00

Hornsgatan 26, Stockholm

Se karta

Medverkande

Anna Lena Rudolfsson Elias Båth Lisa Reiser Fanny Ollas Nina Westman Annette Alsiö Katia Colt

Invigning av Stockholm Craft Week 2023

AnnatInvigning av Stockholm Craft Week

Onsdag 4 Oktober 17.00-20.00

Kulturhuset, Studion, Plan 1 , Stockholm

Se karta

Medverkande

Konsthantverkscentrum Svensk Form Konsthantverkarna

Konsthantverkspriset 2023

AnnatKonsthantverkspriset

Onsdag 4 Oktober 17.30-18.00

Studion, Kulturhuset Stadsteatern, Stockholm

Se karta

Medverkande

Information kommer!

Smält + Stockholms Kvinnohistoriska

AnnatThe Historical Dinnerparty

Onsdag 4 Oktober 18.00-22.00

Den Fantastiska Platsen, Hornsgatan 124, Stockholm

Se karta

Föranmälan krävs

Medverkande

Lisa Hartwig Ericson Malin Pierre Helena Malm Linda Nurk