Torsdag 6 oktober
Thursday october 6


UNDISCIPLINED + KONSTFACK • Social Club
CRAFT! Social Club
10.00 – 12.00
Address:
Konstfack, LM Ericssons Väg 14, Hägersten
Moderators: Sarah Darro, Amanda Pinatih, Maria Ragnestam, Marina Elenskaya, Frank Verkade, Veronika Muráriková, Anders Ljungberg
Participants: Berenice Hernandez, Linea Matei, Matilda Frid, Elizabeth Abbott, Amandah Andersson, Beatrice Alvestad Lopez, Bhumika Sethi, Judit Fritz, Hanna Havdell, Helene Kask, Catrin Axelsson, Rosita Ståhl, Mira Davida, Linda Nurk, Miriam Johannesson, Alma Winkler, Jonathan Widegren, Matilda Envall, Susan Sang, Mariona Miquel Ros, Nina Johansson
.................................................................................

KONSTFACK & HDK-VALAND/GÖTEBORGS UNIVERSITET • Panelsamtal / Panel Talk
10.00 – 15.00
Address:
LM Ericssons väg 14, Hägersten
Participants: Utbildningsanordnare, studenter, representanter för konsthantverksfältet och utbildningsväsendet. 
.................................................................................

KONSTHANTVERKSCENTRUM • Utställning / Exhibition
Gläntan / The Glade
10.00 – 17.00
Vernissage & Frukostmingel / Opening & Breakfast mingle
10.00 – 12.00

Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Carl Richard Söderström, Cecilia Levy, Elsa Unnegård, Emilia Sundqvist, Hanna Liljenberg, Marie Eklund, Petronella Eriksson, Sanna Wallgren, Sara Lundkvist, Tore Svensson
                           •
Öppen Ateljé / Open studio
Artist-in-Office
10.00 – 17.00
Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Klara Gardtman
.................................................................................

NORDISKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Fönsterutställning i Museibutiken med Emma Dahlqvist
10.00 – 17.00
Address:
Djurgårdsvägen 6–16, Djurgården
Artist: Emma Dahlqvist
.................................................................................

HDK-VALAND CAMPUS STENEBY, Textil-Kropp-Rum • Utställning / Exhibition
I och med kroppen
11.00 – 17.00
Address:
Hägerstensåsens medborgarhus, Riksdalervägen 2, Hägersten
Artists: Lea Firus, Elliot Pettersson, Tobias Berntsson
.................................................................................

HANTVERKARNA STOCKHOLM C/O STADSMUSEET • Utställning / Exhibition
Hantverket
11.00 – 20.00
Address:
Stadsmuseet, Ryssgården, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman, Gunilla Kihlgren, Åsa Pärson
.................................................................................

PLATINA • Utställning / Exhibition
Studio talks
11.00 – 18.00
Vernissage / Opening
12.00 – 17.00

Address:
Tegnérgatan 4, Stockholm
Artists: Beatrice Brovia, Nicolas Cheng, Karolina Hägg, Magnus Liljedahl, Anders Ljungberg, Bettina Schwalm, Sissi Westerberg, Simon Westling
.................................................................................

GALLERI SEBASTIAN SCHILDT • Utställning / Exhibition
Scents & Senses
11.00 – 18.00
Address:
Strandvägen 5B, Stockholm
Artists: Pierre Wulff, Gilles Bensimon, Sebastian Schildt
.................................................................................

BERG GALLERY • Utställning / Exhibition
Mia E Göransson
11.00 – 18.00
Address:
Hudiksvallsgatan 8, Stockholm
Artist: Mia E Göransson
.................................................................................

MISSCHIEFS • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio/ Performance
Open House
11.00 – 18.00
Address:
Bilpalatset, Sankt Eriksgatan 117, Hiss E, Plan 8, Stockholm
Artists: Anita Falk, Ann-Sofie Back, Atoosa Farahmand, Bianca Traum, Butch x Femme, Ellen Hedin , Francine Agbodjalou, Gazelle Kianoush, Giulia Caione  Grebnellaw, Gülbeden Kulbay Hanna Kisch, Hanna Stansvik, Isa Andersson , Kesan Oksana Khyzhniak, Minna Palmqvist, Nioosha Shams, Shirley Harthey Ubilla, Sofia Priftis
.................................................................................

BLÅS & KNÅDA • Utställning / Exhibition
Glas hjärta Dans är sant, ett ovanligt möte
Vernissage / Opening
11.00 – 18.00

Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Annette Alsiö, M Art Lab
                           •
Artist talk
17.00 – 18.00
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Annette Alsiö, Malin Stenholm
.................................................................................

GLASAKADEMIN C/O HALLWYLSKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Jugend 2.0 på Hallwylska Museet
11.00 – 16.00
Address:
Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Fredrik Nielsen, Ebba Von Wachenfeldt, Sylvia Neiglick, Jeanette Karsten, Rosita Ståhl, Gunvor Larsson, Susann Wallander, Anna-Linda Gabriel
.................................................................................

KA ALMGRENS SIDENVÄVERI • Utställning / Exhibition
Textil triologi, del 2 - en viss kontroll / Textile Trilogy, part 2 - some control
12.00 – 16.00
Address:
Repslagargatan 15 A, Stockholm
Artists: Ebba Andersson, Emilia Elfvik, Heli Tuori Luutonen, Tomas Robefelt, Grethe Wittrock
.................................................................................

MA2 CRAFT! KONSTFACK • Utställning / Exhibition
Craft Brew
12.00 – 17.00
Address:
Konstfack, Trapphusgalleriet, LM Ericssonsväg 14, Hägersten
Artists: Ida Netterberg, Gustaf Helsing, Bogil Lee, Hanna Havdell, Karina Presttun, Malin Pierre, Rosita Ståhl, Bhumika Sethi, Cornelia Dahlin, Judit Fritz, Miriam Johannesson, Míra Dávida, Nina Johansson, Anneli Tegelberg, Lisa Englund, Linda Nurk, Maëva Weissen, Mariona Miquel Ros, Johan Ibrahim Adam, Ciara Neufeldt, Marta Veiga
.................................................................................

ATELJÉ LARS TORVALDSSON • Öppen ateljé / open studio • Utställning / Exhibition
Tankar om ätredskap
Vernissage / Opening
12.00 – 17.00

Address:
Verkstadsgatan 10, Stockholm
Artist: Lars Torvaldsson
.................................................................................

GALLERI ELFVA11 • Utställning / Exhibition
Ringar på Vattnet
Vernissage / Opening
12.00 – 17.00

Address:
Galleri Elfva, Elfviks gård, Elfviks Uddväg 6, Lidingö
Artists: Daria Edström, Ana Bellagamba, Ana Calbucci, Ana Passos, Angela Barbour, Andre Lasmar, Camila Ligabue, Carmen Ciancio, Carol Bergoce, Carolina Gomes, Carol Roz, Catarina Carneiro, Christine Góes, Claudia Avellar, Claudia Cucchi, Daniela Foresti, , Dorine Botana, Esperanca Leria, Fernando Prado, Flávia Vidal, Gislaine Ribeiro, Heráclio Silva, Isabela Drummond, Jamil Kfhouri, Lenina Mariano m.fl.
.................................................................................

ANNE-MARIE DEHON & MARILEN RAUCH • Utställning / Exhibition
Human - Landscape Interaction
Vernissage / Opening
12.00 – 17.00

Address:
Galleri Frihamnstorget, Södra Hamnvägen 9, Stockholm
Artists: Marilen Rauch, Anne-Marie Dehon
.................................................................................

CRAFTING CONNECTIONS • Utställning / Exhibition
Crafting Connections – Stockholm edition
12.00 – 18.00
Address: Västmannagatan 49, Stockholm
Artists: Machteld Lambeets, Margherita Pozzali, Laia Ribas Valls
.................................................................................

HANDARBETETS VÄNNER • Utställning / Exhibition
Mon Truc en Plumes
12.00 – 18.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Tim Mårtenson
                           •
Föreläsning / Lecture
Från pysselpojke till fullfjädrad plymmakare  / From childhood crafting to the making of an expert plume maker
18.00 – 20.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Tim Mårtenson
Föranmälan krävs / Registration requiered: galleri@hv-textil.se
Pris / Price: 200 kr
.................................................................................

LOD Metallformgivning • Utställning / Exhibition
Juliane Schölß på LOD
Vernissage / Opening
12.00 – 18.00

Address:
Norra Agnegatan 40, Stockholm
Artist: Juliane Schölß
                           •
Artist talk
17.00 – 18.00
Address:
Norra Agnegatan 40, Stockholm
Artist: Juliane Schölß
.................................................................................

METAL ART CAMPUS STENEBY • Utställning / Exhibition
Extended Family II
Vernissage / Opening
17.00 – 19.00

12.00 – 19.00
Address:
Sergelgången 29, Stockholm
Artists: Theotime Ritzenthaler, Wictor Eldervik, Daniel Freyne, Johannes Postlmayr, Eemu Kaikkonen, Jean Baptiste Galon, Ingrid Hopp-Hegg, Arttu Halkosaari, Frances Alexandra Clifford, Tobias Birgersson Lina Söderberg, Karl Hallberg, Heiner Zimmermann, Jokum Lind Jensen, Siri Tollander, Marcello Ferreira, Emille de Blanche, Filip Schmidt, Mhairi Ann Fraser.
.................................................................................

ANTROPAUSE • Utställning / Exhibition
Anthropause
12.00 – 19.00
Vernissage / Opening
16.00 – 19.00

Address:
Norra Agnegatan 45, Stockholm
Artists: Anna-Klara Samuelsson, Anna Lo Bergmark, Fernanda Melgarejo, Lisa Fält, Minna Rombo Zetterlund, Tilda Dalunde
.................................................................................
PROJEKTRUM AUGSBURG • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Projektrum Augsburg
12.00 – 19.00
Vernissage / Opening
16.00 – 19.00

Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Thomas Tempte, Johanna Burström, Hervé Foucher, John Funkquist, Leó Jóhannsson, Niklas Karlsson, Daniel Lundberg, Andreas Nobel, Joakim Zickert, Mohammad Reza Sariri Ola, Lauranne Chapelle-Barry, Evelina Dovsten och Leo Karlsson, SKYMMER OCH SER / Jenny Magnusson & Patrik Elgström
.................................................................................

NUTIDA SVENSKT SILVER • Utställning / Exhibition
Verklighetsflykt
12.00 – 20.00
Vernissage / Opening
17.00 – 20.00

Address:
Högbergsgatan 24, Stockholm
Artists: Beata Alfredsson Grahn, Pamela Wilson, Josefine Davidsson, Ingrid Bärndal, Helena Sandström, Sarah Hurtigkarl, Pernilla Sylwan, Annika Daevel, Magnus Liljedahl, Karolina Hägg, Filip Palmén, Christine Ramel, Maria Börjesson, Åsa Elmstam, Tove Knuts, Niklas Ejve
.................................................................................

STUDIO K18 • Utställning & öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Found in Translation
Vernissage / Opening
15.00 – 20.00

Address:
Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell, Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
.................................................................................

LANTZ/VARGHANS & LEKSELL • Utställning / Exhibition
Lantz/Varghans & Leksell
Vernissage / Opening
15.00 – 20.00

Address:
Högalidsgatan 32 B, Stockholm
Artists: Elvira Varghans, Ivar Lantz, Amanda Leksell
.................................................................................

MALMSTENS LINKÖPINGS UNIVERSITET • Utställning / Exhibition
Textile Experiments
Vernissage / Opening
16.00 – 19.00
Föreläsning / Lecture
18.00 – 19.00
Address: Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artist: Anna von Scheven
.................................................................................

SUPPORTIVE STRUCTURES • Utställning / Exhibition
Re-building
Vernissage / Opening
16.00 – 21.00

Address:
GALLERI gemla, Magnus Ladulåsgatan 10, Stockholm
Artists: Alexandra Johansson, Alma Winkler, Amandah Andersson, Beatrice Alvestad Lopez, Berenice Hernandez, Elizabeth Abbott, Ita Drew, Linea Matei, Linette Tran, Malin Hallgren, Matilda Envall, Molnia Efremov, Vesna Salamon
................................................................................

SYSTRARNA OCKLIND & INGRID UNSÖLD • Utställning / Exhibition
Vernissage / Opening
17.00-19.00

Öppet dygnet runt
Address:
Hornsgatan 142, Stockholm
Artists: Ingrid Unsöld, Systrarna Ocklind
                           •
Artist talk
Evigheten är oändlig - ett samtal om döden, hantverket & begravningen
17.00-19.00
Address:
Hornsgatan 142, Stockholm
Artists: Ingrid Unsöld, Systrarna Ocklind
.................................................................................
STUDIO SOLGUL • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Studio Solgul med Matilda Dominique och Sara Elggren
Vernissage / Opening
17.00 – 20.00

Address:
Lorensbergsgatan 3, Stockholm
Artists: Mikaela Cleve, Anton Lundmark, Nick Ralph, Elina Ylhäisi, Sara Elggren, Matilda Dominique
.................................................................................

WIP:sthlm • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Parts and Pieces
Vernissage / Opening
17.00 – 20.00

Address:
Västbergavägen 26, Hägersten
Artists: Maja Bakken, Sabine Offerlind Thunberg, Linnea Blomgren, Linus Hultgren, Linda Zettermann, Sara Carlsson, Marie O´ Connor, Jesper O.T Andersson, Ulrika Mårtensson Hanje
.................................................................................

Kapsylen • Öppen ateljé / Open studio
17.00 – 21.00
Address:
Tjärhovsgatan 44, Stockholm (den röda dörren i valvet)
Artists: Maria Zetterstrand, Elisabeth Ottebring, Eva Larsson, Stefan Ulinder, Sanna Haverinen, Lotte Nilsson Välimaa, Sara Casten Carlberg, Ingela Friedner
.................................................................................

CRAFTING WORDS / CRAFTING OBJECTS • Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
Vernissage / Opening
17.00 – 21.00
Address: Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domei
                           •
Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
Öppet dygnet runt
Address:
Utomhusgalleriet, gatuplan, Sergels torg, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domeij
.................................................................................

STHLM CRAFT WEEK MAIN PROMOTORS C/O HALLWYLSKA MUSEET • Opening ceremony/ Invigning
LAURITZ & SVENSK FORM • Price ceremony
18.00 – 20.00
Address:
Hamngatan 4, Stockholm
Föranmälan krävs / Registration requiered: Inbjudan / By invitation
Speakers: Mette Rode Sundstrøm, Mats Widbom, Maj Sandell, Hanna Grill
.................................................................................

SEBASTIAN HÄGELSTAM & JOHAN SCHALIN • Utställning / Exhibition
Skullkraft II
Vernissage / Opening
18.00 – 21.00
Address: Little Faktory, Bellmansgatan 22C, Stockholm
Artists: Sebastian Hägelstam, Johan Schalin
.................................................................................

STUDIO ATELJÉ • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Vad är tuftning? Drop-in prova på.
Vernissage / Opening
19.00 – 22.00

Address:
Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Oscar Wall m.fl.
.................................................................................

AFTER CRAFT • Bar
From 17.00
Address:
Gemla Vinbar, Magnus Ladulåsgatan 10, Stockholm
.................................................................................

Digitalt / Online:

KONSTHANTVERKSPODDEN
Digitalt
Back to Top