Torsdag 30 september 2021
.................................................................................

KonsthantverkScentrum
Utställning / Exhibition
Member’s Show Wall: In the Rough
10.00 – 16.00

Vernissage 10.00 – 12.00
Address: Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Linnea Dalstrand, Sandra Lundberg, Moa Lönn, Annelie Grimwade Olofsson, Sara Elggren
                           •
Artist – in – Office Emma Hasselblad
10.00 – 16.00
Vernissage / Opening 10.00 – 12.00
Address:
 Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Emma Hasselblad
………………………………………………………………………….

Gunilla kihlgrens hytta
Utställning / Exhibition / Performance
Glasblåsningsdemo
10.00 – 17.00
Address:
 Hägerstens Alle 84C, Hägersten
Artists: Gunilla Kihlgren, Cecilia Boström
                           •
Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Glaskonst
10.00 – 17.00
Address:
 Hägerstens Alle 84C, Hägersten
Artists: Gunilla Kihlgren
………………………………………………………………………….

Blås & knåda
Utställning / Exhibition
Kaos kontra kategorisering
11.00-18.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Elisabeth Ottebring
                           •
Utställning / Exhibition
Brunt
11.00 – 18.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Maya Strandberg, Sandra Österling, Kristine Thenman, Jonas Lindholm, Ulla Gustafsson, Nilla Eneroth, Linn Sjöstedt, Karol Zarbock
                           •
Performance
Tecermonier
18.30 – 20.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Victor Nilsson
Föranmälan krävs / Registration requiered: butik@blasknada.com
Pris / Price:
300 kr
………………………………………………………………………….

Galleri LOd • Utställning / Exhibition
We craft in metal
11.00 – 18.00
Vernissage / Opening 15.00 – 18.00
Address:
 Norra Agnegatan 40, Stockholm
Artists: Klara Eriksson, Petronella Eriksson, Anna Nordström, Maki Okamoto, Pernilla, Sylwan, Erik Tidäng
………………………………………………………………………….

Galleri DuErR • Utställning / Exhibition
Takeaway
11.00 – 20.00
Vernissage / Opening 18.00 – 20.00
Address: 
Linnégatan 89B, Stockholm
Artists: Annika Toijanen, Klara Gardtman, Lotta Snijder, Milja Morseth Edvinsson, Niklas Nilsson, Sameeska Mehra, Sebastian Hägelstam, Alexandra Johansson, Alvina Jakobsson, Ammy Olofsson, Andrea Forslund Grath, Berenice Hernández, Caroline Harrius, Ellen Dynebrink, Emilia Elfvik, Emilie Voirin, Emma Brålander, Emma Hasselblad, Evelina Dovsten, Fanny Bylund, Fanny Ollas, Felicia Westerberg, Harry Parr-Young, Jan Klinger, Jo Andersson, Jordana Loeb, Kristina Brandeus, Lija Silins, Linn Sjöstedt, Malin Molin, Malin Pierre, Maria Pita Guerrreiro, Matilda Kästel, Mikaela Steby Stenfalk, Mimmi Blomqvist, Mireia Rocher, Sarah Maria Yasdani, Som Supawan, Tina Eskilsson, Tove Kjellmark, Yung Kim, Åsa Johansson
.................................................................................

Galleri Sebastian Schildt
Utställning / Exhibition
Hard Softness
11.00 – 18.00
Address:
 Strandvägen 5B, Stockholm
Artist: Malin Pierre
                           •
Artist talk
Malin Pierre om Hard Softness
17.00 – 18.00
Address: 
Strandvägen 5B, Stockholm
Artist: Malin Pierre
...............................................................................

Kaolin • Utställning / Exhibition
The ordinary art
11.00 – 18.00
Address:
 Hornsgatan 50, Stockholm
Artist: Masayoshi Oya
..............................................................................

Konstfack MfA CRAFT! • Utställning / Exhibition
Expanding terrains
11.00 – 19.00
Vernissage / Opening 17.00 – 19.00
Address:
 Chamottevägen 5, Gustavsberg
Artists: Veronika Muráriková, Elin Sundström, Rasmus Nossbring, Frida Nordenlöw, Sara Kallioinen Lundgren, Lisa Maria Pettersson, Teresa Alton Borgelin, Sofia Sipsa, Amanda Nordqvist, Sofi Gunnstedt, Sofia Bahlner, Josefin Gäfvert, Fredda Berg, Eglė Šitkauskaitė, Andrea Forslund Grath, Lea Constan, Camille Barrington-Wood
………………………………………………………………………….

Maria cotellessa & elisabeth ubbe • Utställning / Exhibition
Nature doesn’t fit
12.00 – 19.00
Vernissage / Opening 17.00 – 19.00
Address:
 Chamottevägen 5, Gustavsberg
Artists: Maria Cotellessa, Elisabeth Ubbe
………………………………………………………………………….

Konsthantverkarna • Utställning / Exhibition
About - objects, about
11.00 – 18.00
Address:
 Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Maria Johansson
………………………………………………………………………….

Platina • Utställning / Exhibition
Lines of Latitude and Longitude – MATERIALS
11.00 – 18.00
Vernissage / Opening 12.00 – 16.00
Address:
 Tegnérgatan 4, Stockholm
Artists: Helena Lehtinen, Pernille Mouritzen, Mette Saabye, Sofia Björkman
………………………………………………………………………….

poppi pop up • Utställning / Exhibition
Better Together
11.00 – 20.00
Vernissage / Opening 17.00 – 20.00
Address:
 Linnegatan 89B, Stockholm
Artists: Jo Andersson, Diana Butucariu, Tilda Dalunde, Fernanda Melgarejo Martinez, Minna Rombo Zetterlund
………………………………………………………………………….

FIBERSPACE • Utställning / Exhibition
Att fortsätta – Alice Lund Textilier
12.00 – 18.00
Vernissage / Opening 16.00 – 18.00
Address:
 Katarina Bangata 40, Stockholm
Artist: Frida Lindberg
………………………………………………………………………….

Nutida Svenskt silver • Utställning / Exhibition
Tidskapsel
12.00 – 20.00
Vernissage / Opening 17.00-20.00
Address
: Brunogallerian, Götgatan 36, Stockholm
Artists: Beata Alfredsson Grahn, Ingrid Bärndal, Maria Börjesson, Annika Daevel, Josefine Davidsson, Åsa Elmstam, Sarah Hurtigkarl, Karolina Hägg, Magnus Liljedahl, Wan-Yun Lin, Caroline Lindholm, Filip Palmén, Christine Ramel, Helena Sandström, Eva Skärlund, Pernilla Sylwan, Niki Ulfstedt, Pamela Wilson
………………………………………………………………………….

Carl Richard Söderström • Öppen ateljé / Open Studio / Arist Talk
Studiovisit
12.00-18.00
Address:
 Lundagatan 46, Stockholm
Artists: Carl Richard Söderström
………………………………………………………………………….

Galleri Flygeln • Utställning / Exhibition
Materialitet på Flygeln
12.00 – 18.00
Address: Fullersta Gårdsväg 18, Huddinge
Artists: Inga Tsernova, Sandra Hiredal, Maja Bakken, Anna-Kajsa Wikström, Pamela Wilson, Margon Lindberg
..................................................................................

Galleri Glas • Utställning / Exhibition
Akroterion
12.00 – 18.00
Address:
 Nybrogatan 34, Stockholm
Artist: Anna Berglund
………………………………………………………………………….

Handarbetets vänner
Utställning / Exhibition
Kim Halle: Textila skisser
Vernissage / Opening 12.00 – 16.00
Address:
 Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Kim Halle
                           •
Workshop
Skissen som hantverk: Blandtekniker i färg
13.00 – 16.00
Address:
 Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Kim Halle
Föranmälan krävs / Registration requiered: info@hv-textil.se
Pris / Price:
600 kr
………………………………………………………………………….

GÜNTHER / HARRIUS • Utställning / Exhibition
Making something from nothing / Houseproud
12.00 – 20.00
Vernissage / Opening 17.00 – 20.00
Address:
 Upplandsgatan 57, Stockholm
Artists: Anja Fredell, Clara Dackenberg, Emelie Liljebäck, Erika Emeren, Evelina Dovsten, Kristina Skantze, Mia Larsson, Tillie Burden, Zandra Ahl, Joanna Günther, Caroline Harrius
………………………………………………………………………….

Jord • Utställning / Exhibition
JORD
12.00 – 19.00
Address:
 Kungsgatan 19, Stockholm
Artists: Alexander Hedström, Amanda Leksell, Carl-Oscar Karlsson, David Carvajal, Lena Mäcs, Matilda Sandström, Mia Larsson, Younès Othman med vänner
………………………………………………………………………….

The garage • Öppen ateljé / Open studio
Broken social scene
12.00–18.00
Address:
 Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artists: Fredrik Nielsen, Ylva Holmén, Olle Wärme, Nina Westman, Matilda Kästel, Martin Arvidsson, Irina My
………………………………………………………………………….

Stockholms hantverksförening c/o Hallwylska museet • Utställning / Exhibition
Hantverket
Vernissage / Opening  • 12.00 – 16.00
Address:
 Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman
………………………………………………………………………….

ATELIER ÄDELSMIDE • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Skördefest!
Vernissage / Opening 15.00 – 19.00
Address: 
Högbergsgatan 12, Stockholm
Artists: Helena Sandström, Caroline Lindholm, Sylvia Neiglick
………………………………………………………………………….

Something something • Utställning / Exhibition
Something Something X Craft Week
Vernissage / Opening 14.00 – 20.00
Address: 
Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Felizia Matthews, Siri Haller, Oscar Wall, Elsa Torell Nordgren
………………………………………………………………………….

Konstfack CRAFT! + Hälsinglands museum • Seminarium & Digitalt / Seminar & Digital
Romska smycken – i tradition och samtid
15.00 – 19.00
Address: 
Konstfack LM Eriksson väg 14, Telefonplan
Artists: Elin Thomasson, Erland Kaldaras, Jana Horváthová, Anders Ljungberg, Jana Horváthová, Anders Ljungberg, Jon Petterson, Sebastian Casinge, Maria Lantz
Föranmälan krävs / Registration requiered: anders.ljungberg@konstfack.se
………………………………………………………………………….

Studio k18 • Utställning / Exhibition
Studio K18 Presenterar
15.00 – 21.00
Vernissage / Opening 17.00 – 21.00
Address:
 Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell, Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
………………………………………………………………………….

Östermalmskontoret • Öppen ateljé / Open studio
Öppna Ateljéer Östermalmskontoret
15.00 – 20.00
Address: 
Hägerstens Allé 84 A, Hägersten
Artists: Amanda Kron, Josefin Mo Bergström, Tone Linghult, Malin Petersson, Filippa Wikner, Fanny Listherby, Sara Brobert, Wendy Starenius, Hugo Skaarud
………………………………………………………………………….

DOTDOTDOT • Utställning / Exhibition
Backstabbers

Vernissage / Opening • 16.00 – 20.00
Address: Malmskillnadsgatan 15, Stockholm
Artists: Hannah Blitz Heyman, Gustaf Helsing, Sofia Eriksson, Lovisa Axén, Sara Lundkvist, Rasmus Nossbring, Truls Mårtensson, Emma Friberg,
………………………………………………………………………….

Nationalmuseum • Föreläsning / Lecture
Sustainable values: Perspectives on Contemporary Craft
16.00 – 17.00
Address: Södra Blasieholmshamnen 2, Stockholm
Participant: Cilla Robach
………………………………………………………………………….

Lauritz & Svensk form / Nationalmuseum
Invigning & Prisutdelning / Opening & Award Ceremony
Invigningen av Stockholm Craft Week + Prisutdelning Lauritz Konsthantverkspris
17.30 – 18.30
Address:
Södra Blasieholmshamnen 2, Nationalmuseum, Stockholm
………………………………………………………………………….

The mixed up project • Utställning / Exhibition
The MIXER /ˈmɪksə(r)/  of jewelry. of sound. of people. of drinks.
16.00 – 21.00
Address:
 Torkel Knutssonsgata 31, Stockholm
Artists: Jenny Kåberg, Katarina Thorstensson
………………………………………………………………………….

HDK-valand Steneby • Utställning / Exhibition
Textil – Kropp – Rum
Vernissage / Opening 17.00 – 19.00
Address: 
Katarina Östra Kyrkogårdsgränd, Stockholm
Artists: Karin Bäckström, Elsa Mellquist, Fanny Schwarz, Elis Ottosson, Luisa Recker, Fanny Hulebäck
………………………………………………………………………….

Barklund & c/o • Utställning / Exhibition
Omfamna
17.00 – 20.00
Address:
 Hägerstensvägen 145, Hägersten
Artist: Hanna Hedman
………………………………………………………………………….

SMÄLT • Utställning / Exhibition
Glas och glass
Vernissage / Opening 18.00 – 20.00
Address:
Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Malin Pierre, Lisa Ericson, Helena Malm
………………………………………………………………………….

BOOM! • Boksläpp / Bokrelease
Bokrelease BOOM! Utgåva 3, 2015 - 2020
19.00 – 21.00
Address:
Hornsgatan 50A, Stockholm
Artists: Sara Lundkvist, Matilda Kästel, Nina Westman, Erika Kristofersson Bredberg, Ammy Olofsson
………………………………………………………………………….

Konsthantverkspodden • Digitalt
Address:
 Podavsnitt släpps på  https://poddtoppen.se/podcast/1439876737/konsthantverkspodden
Artists: Lisa Maria Pettersson, Ida Netterberg, Petter Rhodiner, Evelina Dovsten + gäst
………………………………………………………………………….

Keramikpodden • Digitalt
Keramikpodden träffar Malin Grumstedt
Address: Podavsnitt släpps på www.keramikpodden.se
Artists:
Malin Grumstedt, Sanna Alvtegen, Frida Karlsson
………………………………………………………………………….

AFTER CRAFT @ MOSEBACKETERASSEN
19.00 – 23.00
Address:
  Södra Teatern Mosebacke Torg 1-3
………………………………………………………………………….
Back to Top