Söndag 9 oktober
Sunday october 9


SVENSKA VÄVAKADEMIN C/O ÖSTASIATISKA MUSEET • Artist talk & Föreläsning / Lecture
Svenska Vävakademien c/o Östastiatiska Museet
10.00 – 12.15
Address:
Tyghusplan 4, Skeppsholmen, Stockholm
Artists: Mariana Silva Varela, Linda Zetterman Amica Sundström, Katja Beckman, Anneli Tegelberg
Föranmälan krävs / Registration required: https://www.ostasiatiskamuseet.se/kalendarium/program/indigomadder-en-dag-om-indigo-och-krapp/
Pris / Price: 100 kr
                           •
Workshop
Indigo och krapp/ Indigo and madder
13.00 – 16.00
Address:
Tyghusplan 4, Skeppsholmen, Stockholm
Artists: Linnea Blomgren
Föranmälan krävs / Registration required: https://www.ostasiatiskamuseet.se/kalendarium/program/workshop-en-dag-om-indigo-och-krapp/
Pris / Price: 500 kr
.................................................................................

ATELIER ÄDELSMIDE • Utställning / Exhibition & Workshop
Teckna med sågen! Prova på, drop-in
10.00 – 15.00
Address: Högbergsgatan 12, Stockholm
Artists: Helena Sandström, Caroline Lindholm
.................................................................................

NORDISKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Fönsterutställning i Museibutiken med Emma Dahlqvist
10.00 – 17.00
Address:
Djurgårdsvägen 6–16, Djurgården
Artist: Emma Dahlqvist
                           •
Workshop
Workshop i flätning
11.00 – 14.00
Address:
Djurgårdsvägen 6–16, Djurgården
Artist: Emma Dahlqvist
Föranmälan krävs / Registration required: https://www.nordiskamuseet.se  
Pris / Price: 500 kr
................................................................................

MALMSTENS LINKÖPINGS UNIVERSITET • Utställning / Exhibition
Textile Experiments
10.00 – 17.00
Address:
Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artist: Anna von Scheven
                           •
Workshop
Workshop med Julia Kalthoff – yxmakare
13.00 – 15.00
Address:
Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artist: Julia Kalthoff
.................................................................................

KONSTHANTVERKARNA • Utställning / Exhibition
Vista Points
11.00 – 16.00
Address:
Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Moa Lönn
                           •
Artist talk
Artist pitch x 6
11:30 – 14.30
Address:
Södermalmstorg 4, Stockholm
Artists: Annika Svensson, Cecilia Levy, Tina Olsson, Matilda Kästel, Ann Karlholm, Jenny Edlund
.................................................................................

WIP:sthlm • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Parts and Pieces
11.00 – 16.00
Address:
Västbergavägen 26, Hägersten
Artists: Maja Bakken, Sabine Offerlind Thunberg, Linnea Blomgren, Linus Hultgren, Linda Zettermann, Sara Carlsson, Marie O´ Connor, Jesper O.T Andersson, Ulrika Mårtensson Hanje
................................................................................

HANDARBETETS VÄNNER • Utställning / Exhibition
Mon Truc en Plumes
11.00 – 16.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Tim Mårtenson
.................................................................................

GUSTAVSBERGS PORSLINSMUSEUM • Utställning / ExhibitionAfter Glow
11.00 – 16.00
Address:
Odelbergsväg 5, Gustavsberg
Artists: Ann-Britt Haglund, Karol Zarbock, Kirsi Kivivirta, Pauliina Pöllönen, Veera Kulju, Mette Hannemann, Michael Geertsen, Ane Fabricius Christiansen, Anne Tophøj, Andrea Scholze, Martin Woll Godal, Irene Nordli, Heidi Bjørgan

                           •
Workshop
Öppen Verkstad på Porslinsmuseet
11.00 – 14.00
Address:
Odelbergsväg 5, Gustavsberg
.................................................................................

HDK- VALAND CAMPUS STENEBY, Textil-Kropp-Rum • Utställning / Exhibition
I och med kroppen
11.00 – 17.00
Address:
Hägerstensåsens medborgarhus, Riksdalervägen 2, Hägersten
Artists: Lea Firus, Elliot Pettersson, Tobias Berntsson
.................................................................................

HANTVERKARNA STOCKHOLM C/O STADSMUSEET • Utställning / Exhibition
Hantverket
11.00 – 17.00
Address:
Stadsmuseet, Ryssgården, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman, Gunilla Kihlgren, Åsa Pärson
.................................................................................

GLASAKADEMIN C/O HALLWYLSKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Jugend 2.0 på Hallwylska Museet
11.00 – 17.00
Address:
Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Fredrik Nielsen, Ebba Von Wachenfeldt, Sylvia Neiglick, Jeanette Karsten, Rosita Ståhl, Gunvor Larsson, Susann Wallander, Anna-Linda Gabriel
.................................................................................

MISSCHIEFS • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio/ Performance
Open House
11.00 – 18.00
Address:
Bilpalatset, Sankt Eriksgatan 117, Hiss E, Plan 8, Stockholm
Artists: Anita Falk, Ann-Sofie Back, Atoosa Farahmand, Bianca Traum, Butch x Femme, Ellen Hedin , Francine Agbodjalou, Gazelle Kianoush, Giulia Caione  Grebnellaw, Gülbeden Kulbay Hanna Kisch, Hanna Stansvik, Isa Andersson , Kesan Oksana Khyzhniak, Minna Palmqvist, Nioosha Shams, Shirley Harthey Ubilla, Sofia Priftis
.................................................................................

ANNE-MARIE DEHON & MARILEN RAUCH • Uppläsning / Reading
Human – Landscape Interaction: Reading
12.00 – 13.00
Address:
Galleri Frihamnstorget, Södra Hamnvägen 9, Stockholm
Artists: Sanja Särman, Anne-Marie Dehon
Föranmälan / Registration: annemarie.dehon@gmail.com
                           •
Utställning / Exhibition
Human - Landscape Interaction
13.30 – 17.00
Adress:
Galleri Frihamnstorget, Södra Hamnvägen 5, Stockholm
Artists: Marilen Rauch, Anne-Marie Dehon
.................................................................................
KAOLIN • Utställning / Exhibition
Kärlek till enkelheten
12.00 – 16.00
Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artist: Ann-Sofie Gelfius
                           •
Artist talk
Kärlek till enkelheten – ett artist talk med Ann-Sofie Gelfius & Päivi Ernkvist
13.00 – 14.00
Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artists: Ann-Sofie Gelfius, Päivi Ernkvist
                           •
Utställning / Exhibition
Liquid Feast
12.00 – 16.00
Adress:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artists: OBS! Olga Olivares, Berenice Hernandez, Estefania Orozco
.................................................................................

BLÅS & KNÅDA • Utställning / Exhibition
Bergtagen
12.00 – 16.00
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Anne Thomassen
                           •
Utställning / Exhibition
Glas hjärta Dans är sant, ett ovanligt möte
12.00 – 16.00
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Annette Alsiö, M Art Lab
                           •
Performance
Interaktivt möte med tema FORM och KROPP
15.00
Artists:
Annette Alsiö, M Art Lab
.................................................................................

CRAFTING WORDS / CRAFTING OBJECTS • Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
12.00 – 16.00
Address: Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domeij
                           •
Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
Öppet dygnet runt
Address:
Utomhusgalleriet, gatuplan, Sergels torg, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domei
.................................................................................

KA ALMGRENS SIDENVÄVERI • Utställning / Exhibition
Textil triologi, del 2 - en viss kontroll / Textile Trilogy, part 2 - some control
12.00 – 16.00
Address:
Repslagargatan 15 A, Stockholm
Artists: Ebba Andersson, Emilia Elfvik, Heli Tuori Luutonen, Tomas Robefelt, Grethe Wittrock
                           •
Visning / Guided tour
Textil triologi, del 2 - en viss kontroll / Textile Trilogy, part 2 - some control
13.00 – 14.00
Address:
Repslagargatan 15 A, Stockholm
Artist: Ebba Andersson, Emilia Elfvik, Heli Tuori Luutonen, Tomas Robefelt, Grethe Wittrock
Föranmälan krävs / Registration required: info@kasiden.se
Pris / Price: 80 kr
.................................................................................

STUDIO SUPERSJU • Öppen ateljé / Open studio
Öppen ateljé på Studio Supersju

12.00 – 16.00
Address: Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: Miriam Parkman, Vega Määttä Siltberg, Siri Pettersson, Arianna Funk
                           •
Utställning & Visning / Exhibition & Guided tours
Att göra ett offentligt uppdrag i textil / To make a textile public commission
12.00 – 16.00 löpande / continuous
Address:
Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: Miriam Parkman, Vega Määttä Siltberg, Siri Pettersson, Arianna Funk
.................................................................................

PROJEKTRUM AUGSBURG • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Projektrum Augsburg
12.00 – 16.00
Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Thomas Tempte, Johanna Burström, Hervé Foucher, John Funkquist, Leó Jóhannsson, Niklas Karlsson, Daniel Lundberg, Andreas Nobel, Joakim Zickert, Mohammad Reza Sariri Ola, Lauranne Chapelle-Barry, Evelina Dovsten och Leo Karlsson, SKYMMER OCH SER / Jenny Magnusson & Patrik Elgström.
                           •
Visning / Guided tour
14.00 – 15.00
Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Andreas Nobel, Thomas Tempte, Johanna Burström, Hervé Foucher, John Funkquist, Leó Jóhannsson, Niklas Karlsson, Daniel Lundberg, Joakim Zickert, Mohammad Reza Sariri Ola, Lauranne Chapelle-Barry, Evelina Dovsten, Leo Karlsson, SKYMMER OCH SER / Jenny Magnusson & Patrik Elgström.
.................................................................................

ANTROPAUSE • Utställning / Exhibition
Anthropause
12.00 – 16.00
Address:
Norra Agnegatan 45, Stockholm
Artists: Anna-Klara Samuelsson, Anna Lo Bergmark, Fernanda Melgarejo, Lisa Fält, Minna Rombo Zetterlund, Tilda Dalunde
.................................................................................

GALLERI ELFVA11 • Utställning / Exhibition
Ringar på Vattnet
12.00 – 17.00
Address: Galleri Elfva, Elfviks gård, Elfviks Uddväg 6, Lidingö
Artists: Daria Edström, Ana Bellagamba, Ana Calbucci, Ana Passos, Angela Barbour, Andre Lasmar, Camila Ligabue, Carmen Ciancio, Carol Bergoce, Carolina Gomes, Carol Roz, Catarina Carneiro, Christine Góes, Claudia Avellar, Claudia Cucchi, Daniela Foresti, , Dorine Botana, Esperanca Leria, Fernando Prado, Flávia Vidal, Gislaine Ribeiro, Heráclio Silva, Isabela Drummond, Jamil Kfhouri, Lenina Mariano m.fl.
.................................................................................

MA2 CRAFT! KONSTFACK • Utställning / Exhibition
Craft Brew
12.00 – 17.00
Address: Konstfack, Trapphusgalleriet, LM Ericssonsväg 14, Hägersten
Artists: Ida Netterberg, Gustaf Helsing, Bogil Lee, Hanna Havdell, Karina Presttun, Malin Pierre, Rosita Ståhl, Bhumika Sethi, Cornelia Dahlin, Judit Fritz, Miriam Johannesson, Míra Dávida, Nina Johansson, Anneli Tegelberg, Lisa Englund, Linda Nurk, Maëva Weissen, Mariona Miquel Ros, Johan Ibrahim Adam, Ciara Neufeldt, Marta Veiga
.................................................................................

KONSTHANTVERKSCENTRUM • Utställning / Exhibition
Gläntan / The Glade
12.00 – 17.00
Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Carl Richard Söderström, Cecilia Levy, Elsa Unnegård, Emilia Sundqvist, Hanna Liljenberg, Marie Eklund, Petronella Eriksson, Sanna Wallgren, Sara Lundkvist, Tore Svensson
                           •
Öppen Ateljé / Open studio
Artist-in-Office
12.00 – 17.00
Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Klara Gardtman
.................................................................................

NUTIDA SVENSKT SILVER • Utställning / Exhibition
Verklighetsflykt
12.00 – 17.00
Address: Högbergsgatan 24, Stockholm
Artists:
Beata Alfredsson Grahn, Pamela Wilson, Josefine Davidsson, Ingrid Bärndal, Helena Sandström, Sarah Hurtigkarl, Pernilla Sylwan, Annika Daevel, Magnus Liljedahl, Karolina Hägg, Filip Palmén, Christine Ramel, Maria Börjesson, Åsa Elmstam, Tove Knuts, Niklas Ejve
.................................................................................

STUDIO K18 • Utställning & öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Found in Translation
12.00 – 17.00
Address:
Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell, Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
.................................................................................

SUPPORTIVE STRUCTURES • Utställning / Exhibition
Re-building
12.00 – 17.00
Address:
GALLERI gemla, Magnus Ladulåsgatan 10, Stockholm
Artists: Alexandra Johansson, Alma Winkler, Amandah Andersson, Beatrice Alvestad Lopez, Berenice Hernandez, Elizabeth Abbott, Ita Drew, Linea Matei, Linette Tran, Malin Hallgren, Matilda Envall, Molnia Efremov, Vesna Salamon
.................................................................................

STUDIO SOLGUL • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Studio Solgul med Matilda Dominique och Sara Elggren
12.00 – 17.00
Address:
Lorensbergsgatan 3, Stockholm
Artists: Mikaela Cleve, Anton Lundmark, Nick Ralph, Elina Ylhäisi, Sara Elggren, Matilda Dominique
.................................................................................

ARTTEN GALLERY • Utställning / Exhibition & workshop
Hantverk som enar, helar och håller/ Craft that unite, heal, and last
12.00 – 17.00
Address:
Artillerigatan 10, Stockholm
Artists: Ludmila Christeseva och kvinnor som flytt från Ukraina
.................................................................................

SEBASTIAN SCHILDT VERKSTÄDER • Utställning / Exhibition
Dela Det!
12.00 – 17.00
Address:
Storgatan 35A, Stockholm
Artists: Sofia Eriksson, August Happ, Jenny Jansson, Kristin Larsson, Gustaf Lindblom, Karlheinz Sauer, Emelie Liljebäck, Olle Olls, Linda Ottosson
.................................................................................

METAL ART CAMPUS STENEBY • Utställning / Exhibition
Extended Family II
12.00 – 17.00
Address:
Sergelgången 29, Stockholm
Artists: Theotime Ritzenthaler, Wictor Eldervik, Daniel Freyne, Johannes Postlmayr, Eemu Kaikkonen, Jean Baptiste Galon, Ingrid Hopp-Hegg, Arttu Halkosaari, Frances Alexandra Clifford, Tobias Birgersson Lina Söderberg, Karl Hallberg, Heiner Zimmermann, Jokum Lind Jensen, Siri Tollander, Marcello Ferreira, Emille de Blanche, Filip Schmidt, Mhairi Ann Fraser.
.................................................................................

STUDIO ATELJÉ • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Vad är tuftning? Drop-in prova på.
12.00 – 18.00
Address:
Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Oscar Wall m.fl.
.................................................................................

CRAFTING CONNECTIONS • Utställning / Exhibition
Crafting Connections – Stockholm edition
12.00 – 18.00
Address:
Västmannagatan 49, Stockholm
Artists: Machteld Lambeets, Margherita Pozzali, Laia Ribas Valls
.................................................................................

ALT • Utställning / Exhibition
Bitterljuv (förälskelse) – I want to buy your work and place it in my exhibition
13.00 – 17.00
Address:
Atterbomsvägen 46, Stockholm
Artists: Tove Starfelt, Alva Noreen, Linnea Dalstrand
.................................................................................

SYSTRARNA OCKLIND & INGRID UNSÖLD • Utställning / Exhibition
Öppet dygnet runt
Address:
Hornsgatan 142, Stockholm
Artists: Ingrid Unsöld, Systrarna Ocklind
                           •
Artisttalk
Evigheten är oändlig - ett samtal om döden, hantverket & begravningen
15.00 -17.00
Address:
Hornsgatan 142, Stockholm
Artists: Ingrid Unsöld, Systrarna Ocklind
.................................................................................

Sameföreningen i Stockholm & The Vessel (Norwegian Crafts)
Artist talk & Föreläsning / Lecture + Mingel
Stories of Making: Across the Ocean, over the Mountain
16.15-17.30
Begränsat anta platser / Limited number of seats
Address:
Sensus våning 7, Medborgarplatsen 4, Stockholm
Artists: Tomas Colbengtson och Zoe Black (Ngāpuhi, Ngāti Hine, Pākehā)
.................................................................................

Digitalt / Online
KONSTHANTVERKSPODDEN
Digitalt
Back to Top