söndag 3 oktober 2021
..................................................................................

Jord • Utställning / Exhibition
JORD
10.00 – 16.00
Address:
 Kungsgatan 19, Stockholm
Artists: Alexander Hedström, Amanda Leksell, Carl-Oscar Karlsson, David Carvajal, Lena Mäcs, Matilda Sandström, Mia Larsson, Younès Othman med vänner
………………………………………………………………………….

Misschiefs • Utställning / Exhibition
Forever
10.00 – 17.00
Address:
 Linnégatan 4, Stockholm
Artist: Maja Michaelsdotter Eriksson
………………………………………………………………………….

Östasiatiska Museet • Workshop
Sashiko - japansk sömnadsteknik
10.00 – 16.00
Address:
 Tyghusplan 4, Skeppsholmen Stockholm
Artists: Takao Momiyama
Föranmälan krävs / Registration required •  www.ostasiatiskamuseet.se/kalendarium
Pris / Price: 1200 kr
………………………………………………………………………….

BLÅS & KNÅDA
Utställning / Exhibition
Kaos kontra kategorisering
12.00-16.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Elisabeth Ottebring
                           •
Utställning / Exhibition
Brunt
12.00 – 16.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Maya Strandberg, Sandra Österling, Kristine Thenman, Jonas Lindholm, Ulla Gustafsson, Nilla Eneroth, Linn Sjöstedt, Karol Zarbock
                           •
Performance
Tecermonier
16.30 – 18.00, 18.30 – 20.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Victor Nilsson
Föranmälan krävs / Registration requiered: butik@blasknada.com
………………………………………………………………………….

TRÅDVERKET • Workshop
Den jättestora väven
10.00 – 12.00, 13.00 – 15.00
Address: Mariatorget, Stockholm
Artists: Trådverket: Elisabeth Frick, Ylva Frick
………………………………………………………………………….

Konsthantverkscentrum
Utställning / Exhibition
Member’s Show Wall: In the Rough
12.00 – 16.00
Address: 
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Linnea Dalstrand, Sandra Lundberg, Moa Lönn, Annelie Grimwade Olofsson, Sara Elggren
                           •
Artist – in – Office Emma Hasselblad
12.00 – 16.00
Address: 
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Emma Hasselblad
………………………………………………………………………….

ATELIER ÄDELSMIDE • Utställning / Exhibition/ Open studio
Skördefest!
11.00 – 15.00
Address: 
Högbergsgatan 12, Stockholm
Artists: Helena Sandström, Caroline Lindholm, Sylvia Neiglick
………………………………………………………………………….

GÜNTHER / HARRIUS • Utställning / Exhibition
Making something from nothing / Houseproud
11.00 – 17.00
Address: 
Upplandsgatan 57, Stockholm
Artists: Anja Fredell, Clara Dackenberg, Emelie Liljebäck, Erika Emeren, Evelina Dovsten, Kristina Skantze, Mia Larsson, Tillie Burden, Zandra Ahl, Joanna Günther, Caroline Harrius
………………………………………………………………………….

Kaolin • Utställning / Exhibition
The ordinary art
11.00 – 16.00
Address:
 Hornsgatan 50, Stockholm
Artist: Masayoshi Oya
………………………………………………………………………….

Konstfack MfA CRAFT! • Utställning / Exhibition
Expanding terrains
11.00 – 19.00
Address:
 Chamottevägen 5, Gustavsberg
Artists: Veronika Muráriková, Elin Sundström, Rasmus Nossbring, Frida Nordenlöw, Sara Kallioinen Lundgren, Lisa Maria Pettersson, Teresa Alton Borgelin, Sofia Sipsa, Amanda Nordqvist, Sofi Gunnstedt, Sofia Bahlner, Josefin Gäfvert, Fredda Berg, Eglė Šitkauskaitė, Andrea Forslund Grath, Lea Constan, Camille Barrington-Wood
………………………………………………………………………….

Konsthantverkarna 
Utställning / Exhibition
About: objects, about
11.00 – 16.00
Address:
 Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Maria Johansson
                           •
Utställning / Exhibiton
Möt konstnären bakom verken - Utställning med Sven Möller
11.00 – 16.00
Address: 
Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Sven Möller
………………………………………………………………………….

Gustavsbergs porslinsmuseum • Workshop
Baka med lera!
11.00 – 16.00
Address:
 Odelbergs väg 5, Gustavsberg
Artists: TBA
Mer information/More information >
………………………………………………………………………….

Projekt p • Utställning / Exhibition
Let’s park here
11.00 – 16.00
Address:
 Storgatan 35A, Parkeringsplatserna P, kv. Krubban, Stockholm
Artists: Artists: Isac Blücher, Jenny Jansson, Annie Mo Kjellberg
………………………………………………………………………….
Sebastian schildt verkstäder • Utställning / Exhibition
Tools of Thought
11.00 –16.00
Address:
Storgatan 35A, Stockholm
Artists: Tobias Alm, Åsa Elmstam, Fredrik Eriksson, Klara Eriksson, Hannah Blitz- Heyman, Laura Johanna König, Emelie Liljebäck, Magnus Liljedahl, Olle Olls, Linda Ottosson
………………………………………………………………………….

Stockholms hantverksförening c/o Hallwylska museet • Utställning / Exhibition
Hantverket
11.00 – 17.00
Address:
 Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman
………………………………………………………………………….

Barklund & c/o • Utställning / Exhibition
Omfamna
12.00 – 16.00
Address:
 Hägerstensvägen 145, Hägersten
Artist: Hanna Hedman
………………………………………………………………………….

BERENICE HERNANDEZ
Utställning / Exhibition
Foundations of places
12.00-16.00
Address:
Hökens gata 4, Stockgolm
Artists: Berenice Hernandez
                           •
Performance
A taco for two
12.00-16.00
Address:
Hökens gata 4, Stockgolm
Artists: Berenice Hernandez
Föranmälan krävs/ Registration required: berenicejanice@gmail.com
………………………………………………………………………….

DOTDOTDOT • Utställning / Exhibition
Backstabbers
12.00 – 16.00
Address: Malmskillnadsgatan 15, Stockholm
Artists: Hannah Blitz Heyman, Gustaf Helsing, Sofia Eriksson, Lovisa Axén, Sara Lundkvist, Rasmus Nossbring, Truls Mårtensson, Emma Friberg,
.................................................................................

Galleri DuErR • Utställning / Exhibition
Takeaway
12.00 – 16.00
Address: Linnégatan 89B, Stockholm
Artists: Annika Toijanen, Klara Gardtman, Lotta Snijder, Milja Morseth Edvinsson, Niklas Nilsson, Sameeska Mehra, Sebastian Hägelstam, Alexandra Johansson, Alvina Jakobsson, Ammy Olofsson, Andrea Forslund Grath, Berenice Hernández, Caroline Harrius, Ellen Dynebrink, Emilia Elfvik, Emilie Voirin, Emma Brålander, Emma Hasselblad, Evelina Dovsten, Fanny Bylund, Fanny Ollas, Felicia Westerberg, Harry Parr-Young, Jan Klinger, Jo Andersson, Jordana Loeb, Kristina Brandeus, Lija Silins, Linn Sjöstedt, Malin Molin, Malin Pierre, Maria Pita Guerrreiro, Matilda Kästel, Mikaela Steby Stenfalk, Mimmi Blomqvist, Mireia Rocher, Sarah Maria Yasdani, Som Supawan, Tina Eskilsson, Tove Kjellmark, Yung Kim, Åsa Johansson
………………………………………………………………………….
Galleri Flygeln • Utställning / Exhibition
Materialitet på Flygeln
12.00 – 19.00
Address:
 Fullersta Gårdsväg 18, Huddinge
Artists: Inga Tsernova, Sandra Hiredal, Maja Bakken, Anna-Kajsa Wikström, Pamela Wilson, Margon Lindberg
………………………………………………………………………….

Galleri Glas • Utställning / Exhibition
Akroterion
12.00 – 16.00
Address:
 Nybrogatan 34, Stockholm
Artist: Anna Berglund
………………………………………………………………………….

Nutida Svenskt silver • Utställning / Exhibition
Tidskapsel
12.00 – 16.00
Address:
 Brunogallerian Götgatan 36, Stockholm
Artists: Beata Alfredsson Grahn, Ingrid Bärndal, Maria Börjesson, Annika Daevel, Josefine Davidsson, Åsa Elmstam, Sarah Hurtigkarl, Karolina Hägg, Magnus Liljedahl, Wan-Yun Lin, Caroline Lindholm, Filip Palmén, Christine Ramel, Helena Sandström, Eva Skärlund, Pernilla Sylwan, Niki Ulfstedt, Pamela Wilson
………………………………………………………………………….

Handarbetets vänner
Utställning / Exhibition
Kim Halle: Textila skisser
11.00 – 16.00
Address: Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Kim Halle
                           •
Workshop
Skissen som hantverk: Draperingar och veck
12.00 – 14.00
Address:
 Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Kim Halle
Föranmälan krävs / Registration requiered: info@hv-textil.se
Pris / Price :
400 kr
………………………………………………………………………….

HDK-valand Steneby • Utställning / Exhibition
Textil – Kropp – Rum
12.00 – 17.00
Address:
 Katarina Östra Kyrkogårdsgränd, Stockholm
Artists: Karin Bäckström, Elsa Mellquist, Fanny Schwarz, Elis Ottosson, Luisa Recker, Fanny Hulebäck
………………………………………………………………………….

johannesverkstaden • Utställning / Exhibition
Trampsvarvning och utställning i Spökparken
12.00 – 16.00
Address:
 Lusthuset i Spökparken, Drottninggatan 116 B, Stockholm
Artists: Andreas Nobel, Joakim Zickert
………………………………………………………………………….

Kåda • Utställning / Exhibition
Bärnsten
12.00 – 16.00
Address:
 Kungsgatan 84, Stockholm
Artists: Alvaro Aramburu, Elvira Jönsson, Guillaume Klein, Helena Pernow, Jonas-Petter Wallner, Laura Blake, Linnea Dalstrand, Tove Starfelt
………………………………………………………………………….

Maria cotellessa & elisabeth ubbe • Utställning / Exhibition
Nature doesn’t fit
12.00 – 18.00
Address:
 Chamottevägen 5, Gustavsberg
Artists: Maria Cotellessa, Elisabeth Ubbe
………………………………………………………………………….

Malin ida Eriksson & Maja Stjärna • Utställning / Exhibition
Föremål i dialog / Objects in Dialogue
12.00 – 16.00
Address:
 Renstiernas gata 13, Stockholm
Artists: Malin Ida Eriksson, Maja Stjärna
………………………………………………………………………….

poppi pop up • Utställning / Exhibition
Better Together
12.00 – 16.00
Address:
 Linnegatan 89B, Stockholm
Artists: Jo Andersson, Diana Butucariu, Tilda Dalunde, Fernanda Melgarejo Martinez, Minna Rombo Zetterlund
………………………………………………………………………….

Slipgatan 13 • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open Studio
Open studio på Slipgatan 13
12.00 – 17.00
Address:
Slipgatan 13, Stockholm
Artists: Yasar Aydin, Sarah Hurtigkarl, Sofia Eriksson, Filip Palmén
………………………………………………………………………….

SMÄLT • Utställning / Exhibition
Glas och glass
12.00 – 17.00
Address:
Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Malin Pierre, Lisa Ericson, Helena Malm
………………………………………………………………………….

Something something • Utställning / Exhibition
Something Something X Craft Week
12.00 – 16.00
Address: 
Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Felizia Matthews, Siri Haller, Oscar Wall, Elsa Torell Nordgren
………………………………………………………………………….

Studio k18 • Utställning / Exhibition
Studio K18 Presenterar
12.00 – 17.00
Address:
 Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell,  Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
………………………………………………………………………….

Synkop • Utställning / Exhibition
Can you repeat that?
12.00 – 17.00
Address:
 Roslagsgatan 21, Stockholm
Artists: Amandah Andersson, Amanda Varhaugvik, Emilia Sundqvist, Elsa Chartin, Hannah Moores, Kristina Lundsjö, Lovisa Axén, Martina Skyttberg, Maria Johansson, Olle Halvars, Philippa Clarén, Timmy Sjöblom
………………………………………………………………………….

The garage
Performance / Glasblåsningsdemo
Broken social scene
12.00–14.00
Address:
 Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artists: Matilda Kästel, Nina Westman
                           •
Öppen ateljé / Open studio
Broken social scene
12.00–18.00
Address:
 Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artists: Fredrik Nielsen, Ylva Holmén, Olle Wärme, Nina Westman, Matilda Kästel, Martin Arvidsson, Irina My 
………………………………………………………………………….

The mixed up project • Utställning / Exhibition
The MIXER /ˈmɪksə(r)/  of jewelry. of sound. of people. of drinks.
12.00 – 16.00
Address:
 Torkel Knutssonsgata 31, Stockholm
Artists: Jenny Kåberg, Katarina Thorstensson
………………………………………………………………………….

ÅTTIFJÄRDE KONSTHALLEN • Utställning / Exhibition
Bland sämskskinn och stadsfransar
12.00 – 17.00
Address: 
Hägerstens Allé 84D, Hägersten
Artists: Sunna Hansdottir, Linnea Bergman, Annie Jonasson, Hållams Linnea Henriksson, Hillevi Duus
………………………………………………………………………….

Östermalmskontoret • Öppen ateljé / Open studio
Öppna Ateljéer Östermalmskontoret
12.00 – 17.00
Address:
 Hägerstens Allé 84 A, Hägersten
Artists: Amanda Kron, Josefin Mo Bergström, Tone Linghult, Malin Petersson, Filippa Wikner, Fanny Listherby, Sara Brobert, Wendy Starenius, Hugo Skaarud
………………………………………………………………………….

anneli tegelberg & Josefin gäfvert • Öppen ateljé / Open studio
Öppen ateljé och försäljning av vävar
13.00 – 16.00
Address:
 Terrängvägen 14-16, Västertorp
Artists: Anneli Tegelberg, Josefin Gäfvert
………………………………………………………………………….

Nationalmuseum • Workshop
Öppen familjeverkstad: Blingiga bin och andra små insektshjältar
13.00 – 16.00
Address:
 Södra Blasieholmshamnen 2, Stockholm
Artist: Sara Borgegård Älgå
………………………………………………………………………….
Back to Top