lördag 8 oktober 2022
saturday october 8


DEN PEDAGOGISKA DESIGNBYRÅN • Workshop
Tryck, tova, tufta - skapa i textil, en workshop för barn 9-12 år
10.00 – 12.00
13.00 – 15.00
Address:
Mäster Olofsgården, Svartmangatan 6, Gamla stan
Artists: Den Pedagogiska Designbyrån
Föranmälan krävs / Registration required: frida@denpedagogiskadesignbyran.se
Pris: Gratis / Free
.................................................................................

ATELIER ÄDELSMIDE • Utställning / Exhibition & Workshop
Teckna med sågen! Drop-in prova på.
Vernissage / Opening
10.00 – 15.00

Address:
Högbergsgatan 12, Stockholm
Artists: Helena Sandström, Caroline Lindholm.................................................................................

NORDISKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Fönsterutställning i Museibutiken med Emma Dahlqvist
10.00 – 17.00
Address:
Djurgårdsvägen 6–16, Djurgården
Artist: Emma Dahlqvist
                           •
Workshop
Workshop i näverslöjd
11.00 – 14.00
Address:
Djurgårdsvägen 6–16, Djurgården
Artist: Emma Dahlqvist
Föranmälan krävs / Registration required: https://www.nordiskamuseet.se  
Pris / Price: 500 kr
.................................................................................

MALMSTENS LINKÖPINGS UNIVERSITET • Utställning / Exhibition
Textile Experiments
10.00 – 17.00
Address:
Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artist: Anna von Scheven
                           •
Föreläsning / Lecture
Titel: Origami-in-Focus med origami-professor Jun Mitani och Miro Burman
13.00 – 14.00
Address:
Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artists: Jun Mitani, Miro Burman
                           •
Workshop Drop-in
Titel: Origami workshop med Miro Burman
14.30 – 17.00
Address:
Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artists: Miro Burman
.................................................................................

CRAFT TOUR • Guidad busstur / Guided bus tour
10.45 – 17.00
Address: Uppsamlingsplats/Meeting point:
Konsthantverkscentrum, Bellmansgatan 5, Stockholm
Avslutningsadress: Gemla Vinbar, Magnus Ladulåsgatan 10
Stopp hos aktörer: Konsthantverkscentrum, Blås och Knåda, Konsthantverkarna, The Garage, Projektrum Augsburg, Metal Art Campus Steneby, Supportive Structures.
Föranmälan krävs / Registration required: osa@konsthantverkscentrum.se
Kostnad / Cost • 150 kr inklusive lunch / 150 SEK including lunch
.................................................................................

PLATINA • Utställning / Exhibition
Studio talks
11.00 – 15.00
Address: Tegnérgatan 4, Stockholm
Artist: Beatrice Brovia, Nicolas Cheng, Karolina Hägg, Magnus Liljedahl, Anders Ljungberg, Bettina Schwalm, Sissi Westerberg, Simon Westling
.................................................................................

GALLERI SEBASTIAN SCHILDT • Utställning / Exhibition
Scents & Senses
11.00 – 16.00
Address:
Strandvägen 5B, Stockholm
Artists: Pierre Wulff, Gilles Bensimon, Sebastian Schildt
                           •
Visning / Guided tour
Scents & Senses
13.00 – 13.30
Address:
Strandvägen 5B, Stockholm
Artists: Pierre Wulff, Gilles Bensimon, Sebastian Schildt
.................................................................................

KONSTHANTVERKARNA • Utställning / Exhibition
Vista Points
Vernissage / Opening
11.00 – 16.00

Address:
Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Moa Lönn
.................................................................................

ATELJÉERNA BJURHOLMSGATAN • Öppen ateljé / Open studio
Öppna ateljéer
11.00 – 16.00
Address:
Bjurholmsgatan 1-11
Artists: Malin Björklund, Ulla Forsell, Eva Älmeberg, Stina Staffansdotter
.................................................................................

BLÅS & KNÅDA • Utställning / Exhibition
Bergtagen
Vernissage / Opening
11.00 – 16.00

Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Anne Thomassen
                           •
Utställning / Exhibition
Glas hjärta Dans är sant, ett ovanligt möte
11.00 – 16.30
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Annette Alsiö, M Art Lab
                           •
Performance
Interaktivt möte med tema FORM och KROPP
16.00 – 16:30
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Annette Alsiö, M Art Lab
.................................................................................

WIP:sthlm • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Parts and Pieces
11.00 – 16.00
Address: Västbergavägen 26, Hägersten
Artists:
Maja Bakken, Sabine Offerlind Thunberg, Linnea Blomgren, Linus Hultgren, Linda Zettermann, Sara Carlsson, Marie O´ Connor, Jesper O.T Andersson, Ulrika Mårtensson Hanje
.................................................................................

KAOLIN • Utställning / Exhibition
Kärlek till enkelheten
Vernissage / Opening
11.00 – 16.00

Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artist: Ann-Sofie Gelfius
                           •
Utställning / Exhibition
Liquid Feast
11.00 – 16.00
Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artists: OBS! Olga Olivares, Berenice Hernandez, Estefania Orozco
                           •
Performance
Liquid Feast – Activated exhibition
12.00 – 14.00 / booking slots
Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artists: OBS! Olga Olivares, Berenice Hernandez, Estefania Orozco
Föranmälan krävs / Registration required: hej.obscraft@gmail.com
Pris / Price: Gratis / Free
.................................................................................

HANDARBETETS VÄNNER • Utställning / Exhibition
Mon Truc en Plumes
11.00 – 14.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Tim Mårtenson
                           •
Visning / Guided tour
Plymmakarens färdigheter /The skills of a plume maker
11.30
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist & Guide: Tim Mårtenson
                           •
Föreläsning / Lecture
Från pysselpojke till fullfjädrad plymmakare  / From childhood crafting to the making of an expert plume maker
14.00 – 16.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Tim Mårtenson
Föranmälan krävs / Registration requiered: galleri@hv-textil.se
Pris / Price: 200 kr
.................................................................................

GUSTAVSBERGS PORSLINSMUSEUM • Utställning / Exhibition
After Glow
11.00 – 16.00
Address:
Odelbergsväg 5, Gustavsberg
Artists: Ann-Britt Haglund, Karol Zarbock, Kirsi Kivivirta, Pauliina Pöllönen, Veera Kulju, Mette Hannemann, Michael Geertsen, Ane Fabricius Christiansen, Anne Tophøj, Andrea Scholze, Martin Woll Godal, Irene Nordli, Heidi Bjørgan
                           •
Workshop
Öppen Verkstad på Porslinsmuseet
11.00 – 14.00
Address:
Odelbergsväg 5, Gustavsberg
.................................................................................

HDK- VALAND CAMPUS STENEBY, Textil-Kropp-Rum • Utställning / Exhibition
I och med kroppen
11.00 – 17.00
Address:
Hägerstensåsens medborgarhus, Riksdalervägen 2, Hägersten
Artists: Lea Firus, Elliot Pettersson, Tobias Berntsson
                           •
Workshop
En flagga för Hägerstens medborgarhus
11.00 – 16.00
Address:
Hägerstensåsens medborgarhus, Riksdalervägen 2, Hägersten
Artists: Lea Firus, Elliot Pettersson, Tobias Berntsson
.................................................................................

HANTVERKARNA STOCKHOLM C/O STADSMUSEET • Utställning / Exhibition
Hantverket
11.00 – 17.00
Address:
Stadsmuseet, Ryssgården, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman, Gunilla Kihlgren, Åsa Pärson
.................................................................................

ATELJÉ LARS TORVALDSSON • Öppen ateljé / open studio • Utställning / Exhibition
Tankar om ätredskap
11.00 – 17.00
Address:
Verkstadsgatan 10, Stockholm
Artist: Lars Torvaldsson
.................................................................................

GLASAKADEMIN C/O HALLWYLSKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Jugend 2.0 på Hallwylska Museet
11.00 – 17.00
Address:
Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Fredrik Nielsen, Ebba Von Wachenfeldt, Sylvia Neiglick, Jeanette Karsten, Rosita Ståhl, Gunvor Larsson, Susann Wallander, Anna-Linda Gabriel
.................................................................................

MISSCHIEFS • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio/ Performance
Open House
11.00 – 18.00
Address:
Bilpalatset, Sankt Eriksgatan 117, Hiss E, Plan 8, Stockholm
Artists: Anita Falk, Ann-Sofie Back, Atoosa Farahmand, Bianca Traum, Butch x Femme, Ellen Hedin , Francine Agbodjalou, Gazelle Kianoush, Giulia Caione  Grebnellaw, Gülbeden Kulbay Hanna Kisch, Hanna Stansvik, Isa Andersson , Kesan Oksana Khyzhniak, Minna Palmqvist, Nioosha Shams, Shirley Harthey Ubilla, Sofia Priftis
.................................................................................

BERG GALLERY • Utställning / Exhibition
Mia E Göransson
11.00 – 18.00
Address:
Hudiksvallsgatan 8, Stockholm
Artist: Mia E Göransson
                           •
Visning / Guided tour
Mia E Göransson visar Assembly station
13.00
Address
: Hudiksvallsgatan 8, Stockholm
Artist: Mia E Göransson
.................................................................................

LOD Metallformgivning • Utställning / Exhibition
Juliane Schölß på LOD
11.00 – 18.00
Address:
Norra Agnegatan 40, Stockholm
Artist: Juliane Schölß
.................................................................................

CRAFTING WORDS / CRAFTING OBJECTS • Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
12.00 – 16.00
Address:
Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domeij
                           •
Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
Öppet dygnet runt
Adress:
Utomhusgalleriet, gatuplan, Sergels torg, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domeij
.................................................................................

KA ALMGRENS SIDENVÄVERI • Utställning / Exhibition
Textil triologi, del 2 - en viss kontroll / Textile Trilogy, part 2 - some control
12.00 – 16.00
Address:
Repslagargatan 15 A, Stockholm
Artists: Ebba Andersson, Emilia Elfvik, Heli Tuori Luutonen, Tomas Robefelt, Grethe Wittrock
                           •
Workshop
Lär dig vika papper med Tomas Robefelt / Folding paper workshop with Tomas Robefelt
12.30 – 15.30
Address:
Repslagargatan 15 A, Stockholm
Artist: Tomas Robefelt
Föranmälan krävs / Registration required: info@kasiden.se
Pris / Price: 350 kr inkl. entré
.................................................................................

SEBASTIAN HÄGELSTAM & JOHAN SCHALIN • Utställning / Exhibition
Skullcraft II
12.00 – 16.00
Address:
Little Faktory, Bellmansgatan 22C, Stockholm
Artists: Sebastian Hägelstam, Johan Schalin
.................................................................................

PROJEKTRUM AUGSBURG • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Projektrum Augsburg
12.00 – 16.00
Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Thomas Tempte, Johanna Burström, Hervé Foucher, John Funkquist, Leó Jóhannsson, Niklas Karlsson, Daniel Lundberg, Andreas Nobel, Joakim Zickert, Mohammad Reza Sariri Ola, Lauranne Chapelle-Barry, Evelina Dovsten och Leo Karlsson, SKYMMER OCH SER / Jenny Magnusson & Patrik Elgström.
                           •
Visning / Guided tour
14.00 – 15.00
Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Andreas Nobel, Thomas Tempte, Johanna Burström, Hervé Foucher, John Funkquist, Leó Jóhannsson, Niklas Karlsson, Daniel Lundberg, Joakim Zickert, Mohammad Reza Sariri Ola, Lauranne Chapelle-Barry, Evelina Dovsten, Leo Karlsson, SKYMMER OCH SER / Jenny Magnusson & Patrik Elgström.
                           •
Föreläsning/Lecture
Om förhållningssätt till inredning
15.30
Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Jonas Nobel, Fredrik Stenberg och Andreas Nobel.
.................................................................................

GALLERI ELFVA11 • Utställning / Exhibition
Ringar på Vattnet
12.00 – 17.00
Address:
Galleri Elfva, Elfviks gård, Elfviks Uddväg 6, Lidingö
Artists: Daria Edström, Ana Bellagamba, Ana Calbucci, Ana Passos, Angela Barbour, Andre Lasmar, Camila Ligabue, Carmen Ciancio, Carol Bergoce, Carolina Gomes, Carol Roz, Catarina Carneiro, Christine Góes, Claudia Avellar, Claudia Cucchi, Daniela Foresti, , Dorine Botana, Esperanca Leria, Fernando Prado, Flávia Vidal, Gislaine Ribeiro, Heráclio Silva, Isabela Drummond, Jamil Kfhouri, Lenina Mariano m.fl.
                           •
Föreläsing / Lecture
Nutida Smycken i Brasilien
16.00 – 17.00
Address:
Elfvik Gård,  Lidingö
Artist: Miriam Mirna Korolkovas
.................................................................................

STUDIO SUPERSJU • Öppen ateljé / Open studio
Öppen ateljé på Studio Supersju
12.00 – 17.00
Address:
Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: Miriam Parkman, Vega Määttä Siltberg, Siri Pettersson, Arianna Funk
                           •
Utställning & Visning / Exhibition & Guided tour
Att göra ett offentligt uppdrag i textil / To make a textile public commission
Drop-in Visning / Guided tour
12.00 – 17.00 löpande / continuous
Address:
Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: Miriam Parkman, Vega Määttä Siltberg, Siri Pettersson, Arianna Funk
.................................................................................

MA2 CRAFT! KONSTFACK • Utställning / Exhibition
Craft Brew
12.00 – 17.00
Address:
Konstfack, Trapphusgalleriet, LM Ericssonsväg 14, Hägersten
Artists: Ida Netterberg, Gustaf Helsing, Bogil Lee, Hanna Havdell, Karina Presttun, Malin Pierre, Rosita Ståhl, Bhumika Sethi, Cornelia Dahlin, Judit Fritz, Miriam Johannesson, Míra Dávida, Nina Johansson, Anneli Tegelberg, Lisa Englund, Linda Nurk, Maëva Weissen, Mariona Miquel Ros, Johan Ibrahim Adam, Ciara Neufeldt, Marta Veiga
.................................................................................

KONSTHANTVERKSCENTRUM • Utställning / Exhibition
Gläntan / The Glade
12.00 – 17.00
Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Carl Richard Söderström, Cecilia Levy, Elsa Unnegård, Emilia Sundqvist, Hanna Liljenberg, Marie Eklund, Petronella Eriksson, Sanna Wallgren, Sara Lundkvist, Tore Svensson.
                           •
Öppen Ateljé / Open studio
Artist-in-Office
12.00 – 17.00
Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Klara Gardtman
.................................................................................

NUTIDA SVENSKT SILVER • Utställning / Exhibition
Verklighetsflykt
12.00 – 17.00
Address:
Högbergsgatan 24, Stockholm
Artists: Beata Alfredsson Grahn, Pamela Wilson, Josefine Davidsson, Ingrid Bärndal, Helena Sandström, Sarah Hurtigkarl, Pernilla Sylwan, Annika Daevel, Magnus Liljedahl, Karolina Hägg, Filip Palmén, Christine Ramel, Maria Börjesson, Åsa Elmstam, Tove Knuts, Niklas Ejve
.................................................................................

STUDIO K18 • Utställning & öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Found in Translation
12.00 – 17.00
Address:
Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell, Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
.................................................................................

SUPPORTIVE STRUCTURES • Utställning / Exhibition
Re-building
12.00 – 17.00
Adress:
GALLERI gemla, Magnus Ladulåsgatan 10, Stockholm
Artists: Alexandra Johansson, Alma Winkler, Amandah Andersson, Beatrice Alvestad Lopez, Berenice Hernandez, Elizabeth Abbott, Ita Drew, Linea Matei, Linette Tran, Malin Hallgren, Matilda Envall, Molnia Efremov, Vesna Salamon
.................................................................................

STUDIO SOLGUL • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Studio Solgul med Matilda Dominique och Sara Elggren
12.00 – 17.00
Address:
Lorensbergsgatan 3, Stockholm
Artists: Mikaela Cleve, Anton Lundmark, Nick Ralph, Elina Ylhäisi, Sara Elggren, Matilda Dominique
.................................................................................

ARTTEN GALLERY • Utställning / Exhibition & workshop
Hantverk som enar, helar och håller/ Craft that unite, heal, and last
Vernissage / Opening
12.00 – 17.00

Address:
Artillerigatan 10, Stockholm
Artists: Ludmila Christeseva och kvinnor som flytt från Ukraina
.................................................................................

SEBASTIAN SCHILDT VERKSTÄDER • Utställning / Exhibition
Dela Det!
12.00 – 17.00
Address: Storgatan 35A, Stockholm
Artists:
Sofia Eriksson, August Happ, Jenny Jansson, Kristin Larsson, Gustaf Lindblom, Karlheinz Sauer, Emelie Liljebäck, Olle Olls, Linda Ottosson
.................................................................................

LANTZ/VARGHANS & LEKSELL • Utställning / Exhibition
Lantz/Varghans & Leksell
12.00 – 17.00
Address:
Högalidsgatan 32 B, Stockholm
Artists: Elvira Varghans, Ivar Lantz, Amanda Leksell
.................................................................................

ANNE-MARIE DEHON & MARILEN RAUCH • Utställning / Exhibition
Human - Landscape Interaction
12.00 – 17.00
Address:
Galleri Frihamnstorget, Södra Hamnvägen 9, Stockholm
Artists: Marilen Rauch, Anne-Marie Dehon
.................................................................................

METAL ART CAMPUS STENEBY • Utställning / Exhibition
Extended Family II
12.00 – 17.00
Address:
Sergelgången 29, Stockholm
Artists: Theotime Ritzenthaler, Wictor Eldervik, Daniel Freyne, Johannes Postlmayr, Eemu Kaikkonen, Jean Baptiste Galon, Ingrid Hopp-Hegg, Arttu Halkosaari, Frances Alexandra Clifford, Tobias Birgersson Lina Söderberg, Karl Hallberg, Heiner Zimmermann, Jokum Lind Jensen, Siri Tollander, Marcello Ferreira, Emille de Blanche, Filip Schmidt, Mhairi Ann Fraser.
.................................................................................

Kapsylen • Öppen ateljé / Open studio
12.00 – 18.00
Address:
Tjärhovsgatan 44, Stockholm (den röda dörren i valvet)
Artists: Maria Zetterstrand, Elisabeth Ottebring, Eva Larsson, Stefan Ulinder, Sanna Haverinen, Lotte Nilsson Välimaa, Sara Casten Carlberg, Ingela Friedner
.................................................................................

STUDIO ATELJÉ • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Vad är tuftning? Prova på, drop-in
12.00 – 18.00
Address:
Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Oscar Wall m.fl.
.................................................................................

CRAFTING CONNECTIONS • Utställning / Exhibition
Crafting Connections – Stockholm edition
12.00 – 18.00
Address:
Västmannagatan 49, Stockholm
Artists: Machteld Lambeets, Margherita Pozzali, Laia Ribas Valls
.................................................................................

THE GARAGE • Performance
Glasblåsningsperformance • Öppna ateljéer
12.00 – 20.00
Address:
Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artists: Fredrik Nielsen med team: Peter Hagman, Nils Sundén, Karon Muhammad, Anders Stenudd, Jeanette Ström
.................................................................................

ANTROPAUSE • Utställning / Exhibition
Anthropause
12.00 – 23.00
Address:
Norra Agnegatan 45, Stockholm
Artists: Anna-Klara Samuelsson, Anna Lo Bergmark, Fernanda Melgarejo, Lisa Fält, Minna Rombo Zetterlund, Tilda Dalunde
                           •
Bar & konsert / Bar & Concert
Bar Glappet + konsert med Kloster
17.00– 23.00
Address:
Norra Agnegatan 45, Stockholm
Artists: Kloster - Jerker Österlind (a.k.a Mudbody), Victor Galeano and Teodor Sjöqvist
Föranmälan krävs från kl 17.00/ Registration required from 5PM: lisa.linnea.falt@gmail.com
.................................................................................

ALT • Utställning / Exhibition
Bitterljuv (förälskelse) – I want to buy your work and place it in my exhibition
13.00 – 17.00
Address:
Atterbomsvägen 46, Stockholm
Artists: Tove Starfelt, Alva Noreen, Linnea Dalstrand
.................................................................................

ÖSTASIATISKA MUSEET • Artist talk
Sneak peak av utställningen Juxtaposing Craft
14.00 – 14.45 (permanenta utställningar 11.00 – 17.00)
Address:
Tyghusplan 4, Skeppsholmen, Stockholm
Artist: Toshimasa Kikuchi
                           •
Filmvisning / Filmscreening
Vad är den gemensamma nämnaren mellan Man Ray, matematik och William Shakespeare?
15.00 – 16.15
Adress:
Tyghusplan 4, Skeppsholmen, Stockholm
Artists: Filmen är skapad av Quentin Lazzarotto
.................................................................................

BARKLUND & CO + UNDISCIPLINED • After party networking
Crafting conversations
17.00 – 22.00
Adress:
Hägerstensvägen 145, Hägersten
Artists: Inbjudna gäster / Invited guests.
Moderators: Rut-Malin Barklund, Veronika Muráriková
.................................................................................

SYSTRARNA OCKLIND & INGRID UNSÖLD • Utställning / Exhibition
Öppet dygnet runt
Address:
Hornsgatan 142, Stockholm
Artists: Ingrid Unsöld, Systrarna Ocklind
.................................................................................

AFTER CRAFT • Bar
From 17.00
Adress:
Gemla Vinbar, Magnus Ladulåsgatan 10
.................................................................................

DIGITALT / ONLINE

KONSTHANTVERKSPODDEN
Digitalt
.................................................................................

DIGITALT / ONLINE
MALMSTENS LINKÖPINGS UNIVERSITET • Zoom-föreläsning / Lecture
Origami-in-Focus med origami-professor Jun Mitani och Miro Burman
13.00 – 14.00 PM Stockholm
Join Zoom Meeting: https://liu-se.zoom.us/j/67248423945?pwd=NTlrV3Jvdi9ha2phdFRhQUpPczFSZz09  
Meeting ID:
672 4842 3945
Passcode: 818047

Back to Top