fredag 7 oktober
Friday October 7


UNDISCIPLINED + KONSTFACK • Social Club
CRAFT! Social Club
10.00 – 12.00
Address:
Konstfack, LM Ericssons Väg 14, Hägersten
Moderators: Sarah Darro, Amanda Pinatih, Maria Ragnestam, Marina Elenskaya, Frank Verkade, Veronika Muráriková, Anders Ljungberg
Participants: Berenice Hernandez, Linea Matei, Matilda Frid, Elizabeth Abbott, Amandah Andersson, Beatrice Alvestad Lopez, Bhumika Sethi, Judit Fritz, Hanna Havdell, Helene Kask, Catrin Axelsson, Rosita Ståhl, Mira Davida, Linda Nurk, Miriam Johannesson, Alma Winkler, Jonathan Widegren, Matilda Envall, Susan Sang, Mariona Miquel Ros, Nina Johansson
.................................................................................

NORDISKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Fönsterutställning i Museibutiken med Emma Dahlqvist
10.00 – 17.00
Address:
Djurgårdsvägen 6–16, Djurgården
Artist: Emma Dahlqvist
.................................................................................

MALMSTENS LINKÖPINGS UNIVERSITET • Utställning / Exhibition
Textile Experiments
10.00 – 17.00
Address:
Larsbergsvägen 8, Lidingö
Artist: Anna von Scheven
.................................................................................

ATELJÉ LARS TORVALDSSON • Öppen ateljé / open studio • Utställning / Exhibition
Tankar om ätredskap
10.00 – 18.00
Address:
Verkstadsgatan 10, Stockholm
Artist: Lars Torvaldsson
.................................................................................

GUSTAVSBERGS PORSLINSMUSEUM • Utställning / Exhibition
After Glow
11.00 – 16.00
Address:
Odelbergsväg 5, Gustavsberg
Artists: Ann-Britt Haglund, Karol Zarbock, Kirsi Kivivirta, Pauliina Pöllönen, Veera Kulju, Mette Hannemann, Michael Geertsen, Ane Fabricius Christiansen, Anne Tophøj, Andrea Scholze, Martin Woll Godal, Irene Nordli, Heidi Bjørgan
                           •
Visning / Guided tour
After Glow
14.00 – 15.00
Address:
Odelbergsväg 5, Gustavsberg
.................................................................................

WIP:sthlm • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Parts and Pieces
11.00 – 16.00
Address:
Västbergavägen 26, Hägersten
Artists: Maja Bakken, Sabine Offerlind Thunberg, Linnea Blomgren, Linus Hultgren, Linda Zettermann, Sara Carlsson, Marie O´ Connor, Jesper O.T Andersson, Ulrika Mårtensson Hanje
.................................................................................

HANTVERKARNA STOCKHOLM C/O STADSMUSEET • Utställning / Exhibition
Hantverket
11.00 – 17.00
Address:
Stadsmuseet, Ryssgården, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman, Gunilla Kihlgren, Åsa Pärson
.................................................................................

MISSCHIEFS • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio/ Performance
Open House
11.00 – 18.00
Address:
Address: Bilpalatset, Sankt Eriksgatan 117, Hiss E, Plan 8, Stockholm
Artists: Anita Falk, Ann-Sofie Back, Atoosa Farahmand, Bianca Traum, Butch x Femme, Ellen Hedin , Francine Agbodjalou, Gazelle Kianoush, Giulia Caione  Grebnellaw, Gülbeden Kulbay Hanna Kisch, Hanna Stansvik, Isa Andersson , Kesan Oksana Khyzhniak, Minna Palmqvist, Nioosha Shams, Shirley Harthey Ubilla, Sofia Priftis
.................................................................................

PLATINA • Utställning / Exhibition
Studio talks
11.00 – 18.00
Address:
Tegnérgatan 4, Stockholm
Artist: Beatrice Brovia, Nicolas Cheng, Karolina Hägg, Magnus Liljedahl, Anders Ljungberg, Bettina Schwalm, Sissi Westerberg, Simon Westling
.................................................................................

GALLERI SEBASTIAN SCHILDT • Utställning / Exhibition
Scents & Senses
11.00 – 18.00
Address:
Strandvägen 5B, Stockholm
Artists: Pierre Wulff, Gilles Bensimon, Sebastian Schildt
                           •
Visning / Guided tour
Scents & Senses
13.00 – 13.30
Address:
Strandvägen 5B, Stockholm
Artists: Pierre Wulff, Gilles Bensimon, Sebastian Schildt
.................................................................................

BERG GALLERY • Utställning / Exhibition
Mia E Göransson
11.00 – 18.00
Address:
Hudiksvallsgatan 8, Stockholm
Artist: Mia E Göransson
.................................................................................
BLÅS & KNÅDA • Utställning / Exhibition
Glas hjärta Dans är sant, ett ovanligt möte
11.00 – 18.00
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Annette Alsiö, M Art Lab
                           •
Performance & Artist talkVisning av glaskoreografi
15.00 & 17.00
Address:
Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Malin Stenholm, Annette Alsiö och Åse Wallberg
.................................................................................

LOD Metallformgivning • Utställning / Exhibition
Juliane Schölß på LOD
11.00 – 18.00
Address:
Norra Agnegatan 40, Stockholm
Artist: Juliane Schölß
.................................................................................

HDK- VALAND CAMPUS STENEBY, Textil-Kropp-Rum • Utställning / Exhibition
I och med kroppen
11.00 – 19.00
Vernissage / Opening
17.00 – 19.00

Address:
Hägerstensåsens medborgarhus, Riksdalervägen 2, Hägersten
Artists: Lea Firus, Elliot Pettersson, Tobias Berntsson
.................................................................................

GLASAKADEMIN C/O HALLWYLSKA MUSEET • Utställning / Exhibition
Jugend 2.0 på Hallwylska Museet
12.00 – 16.00
Address:
Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Fredrik Nielsen, Ebba Von Wachenfeldt, Sylvia Neiglick, Jeanette Karsten, Rosita Ståhl, Gunvor Larsson, Susann Wallander, Anna-Linda Gabriel
.................................................................................

PROJEKTRUM AUGSBURG • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Projektrum Augsburg
12.00 – 16.00
Addess:
Vasagatan 25, Stockholm
Artists: Thomas Tempte, Johanna Burström, Hervé Foucher, John Funkquist, Leó Jóhannsson, Niklas Karlsson, Daniel Lundberg, Andreas Nobel, Joakim Zickert, Mohammad Reza Sariri Ola, Lauranne Chapelle-Barry, Evelina Dovsten och Leo Karlsson, SKYMMER OCH SER / Jenny Magnusson & Patrik Elgström.
................................................................................

GALLERI ELFVA11 • Utställning / Exhibition
Ringar på Vattnet
12.00 – 17.00
Address:
Galleri Elfva, Elfviks gård, Elfviks Uddväg 6, Lidingö
Artists: Daria Edström, Ana Bellagamba, Ana Calbucci, Ana Passos, Angela Barbour, Andre Lasmar, Camila Ligabue, Carmen Ciancio, Carol Bergoce, Carolina Gomes, Carol Roz, Catarina Carneiro, Christine Góes, Claudia Avellar, Claudia Cucchi, Daniela Foresti, , Dorine Botana, Esperanca Leria, Fernando Prado, Flávia Vidal, Gislaine Ribeiro, Heráclio Silva, Isabela Drummond, Jamil Kfhouri, Lenina Mariano m.fl.
.................................................................................

KONSTHANTVERKSCENTRUM • Utställning / Exhibition
Gläntan / The Glade
12.00 – 17.00
Address:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Carl Richard Söderström, Cecilia Levy, Elsa Unnegård, Emilia Sundqvist, Hanna Liljenberg, Marie Eklund, Petronella Eriksson, Sanna Wallgren, Sara Lundkvist, Tore Svensson
                           •
Öppen Ateljé / Open studio
Artist-in-Office
12.00 – 17.00
Adress:
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Klara Gardtman
.................................................................................

NUTIDA SVENSKT SILVER • Utställning / Exhibition
Verklighetsflykt
12.00 – 17.00
Adress:
Högbergsgatan 24, Stockholm
Artists: Beata Alfredsson Grahn, Pamela Wilson, Josefine Davidsson, Ingrid Bärndal, Helena Sandström, Sarah Hurtigkarl, Pernilla Sylwan, Annika Daevel, Magnus Liljedahl, Karolina Hägg, Filip Palmén, Christine Ramel, Maria Börjesson, Åsa Elmstam, Tove Knuts, Niklas Ejve
.................................................................................

SUPPORTIVE STRUCTURES • Utställning / Exhibition
Re-building
12.00 – 17.00
Address:
GALLERI gemla, Magnus Ladulåsgatan 10, Stockholm
Artists: Alexandra Johansson, Alma Winkler, Amandah Andersson, Beatrice Alvestad Lopez, Berenice Hernandez, Elizabeth Abbott, Ita Drew, Linea Matei, Linette Tran, Malin Hallgren, Matilda Envall, Molnia Efremov, Vesna Salamon
.................................................................................

STUDIO SOLGUL • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Studio Solgul med Matilda Dominique och Sara Elggren
12.00 – 17.00
Address:
Lorensbergsgatan 3, Stockholm
Artists: Mikaela Cleve, Anton Lundmark, Nick Ralph, Elina Ylhäisi, Sara Elggren, Matilda Dominique
.................................................................................

LANTZ/VARGHANS & LEKSELL • Utställning / Exhibition
Lantz/Varghans & Leksell
12.00 – 17.00
Addres
s: Högalidsgatan 32 B, Stockholm
Artists: Elvira Varghans, Ivar Lantz, Amanda Leksell
.................................................................................

ANNE-MARIE DEHON & MARILEN RAUCH • Utställning / Exhibition
Human - Landscape Interaction
12.00 – 17.00
Address:
Galleri Frihamnstorget, Södra Hamnvägen 9, Stockholm
Artists: Marilen Rauch, Anne-Marie Dehon
.................................................................................

KAOLIN • Utställning / Exhibition
Liquid Feast
12.00 – 18.00
Vernissage
16.00 – 18.00

Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artists: OBS! Olga Olivares, Berenice Hernandez, Estefania Orozco
                           •
Performance
Liquid Feast – Activated exhibition
12.00 – 14.00 / booking slots
Address:
Hornsgatan 50, Stockholm
Artists: OBS! Olga Olivares, Berenice Hernandez, Estefania Orozco
Föranmälan krävs / Registration required: hej.obscraft@gmail.com
Pris / Price: Gratis / Free
.................................................................................

HANDARBETETS VÄNNER • Utställning / Exhibition
Mon Truc en Plumes
12.00 – 18.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Tim Mårtenson
                           •
Visning / Guided tour
Plymmakarens färdigheter /The skills of a plume maker
12.00
Address:
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist & Guide: Tim Mårtenson
.................................................................................

KA ALMGRENS SIDENVÄVERI • Utställning / Exhibition
Textil triologi, del 2 - en viss kontroll / Textile Trilogy, part 2 - some control
12.00 – 18.00
Vernissage
16.00 – 18.00

Address:
Repslagargatan 15 A, Stockholm
Artists: Ebba Andersson, Emilia Elfvik, Heli Tuori Luutonen, Tomas Robefelt, Grethe Wittrock
.................................................................................

STUDIO ATELJÉ • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Vad är tuftning? Prova på, drop-in
12.00 – 18.00
Address:
Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Oscar Wall m.fl.
.................................................................................

ANTROPAUSE • Utställning / Exhibition
Anthropause
12.00 – 18.00
Address:
Norra Agnegatan 45, Stockholm
Artists: Anna-Klara Samuelsson, Anna Lo Bergmark, Fernanda Melgarejo, Lisa Fält, Minna Rombo Zetterlund, Tilda Dalunde
.................................................................................

MA2 CRAFT! KONSTFACK • Utställning / Exhibition
Craft Brew
12.00 – 19.00
Vernissage / Opening
17.00 – 19.00

Address:
Konstfack, Trapphusgalleriet, LM Ericssonsväg 14, Hägersten
Artists: Ida Netterberg, Gustaf Helsing, Bogil Lee, Hanna Havdell, Karina Presttun, Malin Pierre, Rosita Ståhl, Bhumika Sethi, Cornelia Dahlin, Judit Fritz, Miriam Johannesson, Míra Dávida, Nina Johansson, Anneli Tegelberg, Lisa Englund, Linda Nurk, Maëva Weissen, Mariona Miquel Ros, Johan Ibrahim Adam, Ciara Neufeldt, Marta Veiga
.................................................................................

METAL ART CAMPUS STENEBY • Utställning / Exhibition
Extended Family II
12.00 – 19.00
Address:
Sergelgången 29, Stockholm
Artists: Theotime Ritzenthaler, Wictor Eldervik, Daniel Freyne, Johannes Postlmayr, Eemu Kaikkonen, Jean Baptiste Galon, Ingrid Hopp-Hegg, Arttu Halkosaari, Frances Alexandra Clifford, Tobias Birgersson Lina Söderberg, Karl Hallberg, Heiner Zimmermann, Jokum Lind Jensen, Siri Tollander, Marcello Ferreira, Emille de Blanche, Filip Schmidt, Mhairi Ann Fraser.
.................................................................................

THE GARAGE • Performance & Öppna ateljéer / Open studios
Glasblåsning och öppna ateljéer

12.00 – 20.00
Address: Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artists: Fredrik Nielsen, Irina My, Martin Arvidsson
.................................................................................

CRAFTING CONNECTIONS • Utställning / Exhibition
Crafting Connections – Stockholm edition
12.00 – 21.00
Vernissage / Opening
18.00 – 21.00

Address:
Västmannagatan 49, Stockholm
Artists: Machteld Lambeets, Margherita Pozzali, Laia Ribas Valls
.................................................................................

KONSTNÄRERNAS RIKSORGANISATION C/O NATIONALMUSEUM • Panelsamtal / Panel discussion
Fler utställningsplatser för konsthantverk
14.30 – 16.00
Address:
Nationalmuseum, Södra Blasieholmshamnen 2, Stockholm
Participants: Linda Marie Karlsson, Knut Astrup Bull, Cilla Robach, Agneta Linton, Rut-Malin Barklund,
Jenny Edlund, Petter Rhodiner
.................................................................................

STUDIO K18 • Utställning & öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Found in Translation
15.00 – 20.00
Address:
Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell, Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
.................................................................................

CRAFTING WORDS / CRAFTING OBJECTS • Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
16.00 – 20.00
Address:
Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domeij
                           •
Utställning / Exhibition
Craft in uncertain times
Öppet dygnet runt
Address:
Utomhusgalleriet, gatuplan, Sergels torg, Stockholm
Artists: Maja Stjärna, Malin Ida Eriksson, Johan Schalin, Maria Johansson, Sebastian Hägelstam, Tina Domeij
.................................................................................

SEBASTIAN SCHILDT VERKSTÄDER • Utställning / Exhibition
Dela Det!
Vernissage / Opening
16.00 – 20.00

Address:
Storgatan 35A, Stockholm
Artists: Sofia Eriksson, August Happ, Jenny Jansson, Kristin Larsson, Gustaf Lindblom, Karlheinz Sauer, Emelie Liljebäck, Olle Olls, Linda Ottosson
.................................................................................

STUDIO SUPERSJU • Öppen ateljé / Open studio
Öppen ateljé på Studio Supersju
17.00 – 19.00
Address:
Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: Miriam Parkman, Vega Määttä Siltberg, Siri Pettersson, Arianna Funk
                           •
Utställning & Visning / Exhibition & Guided tours
Att göra ett offentligt uppdrag i textil / To make a textile public commission
17.00 – 19.00 löpande / continuous
Address:
Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: Miriam Parkman, Vega Määttä Siltberg, Siri Pettersson, Arianna Funk
.................................................................................

ALT • Utställning / Exhibition
Bitterljuv (förälskelse) – I want to buy your work and place it in my exhibition
Vernissage / Opening
17.00 – 20.00

Adress:
Atterbomsvägen 46, Stockholm
Artists: Tove Starfelt, Alva Noreen, Linnea Dalstrand
.................................................................................

SEBASTIAN HÄGELSTAM & JOHAN SCHALIN • Utställning / Exhibition
Skullcraft II
Vernissage / Opening
18.00 – 21.00

Address:
Little Faktory, Bellmansgatan 22C, Stockholm
Artists: Sebastian Hägelstam, Johan Schalin
.................................................................................

KONSTHANTVERKARNA • Artist talk & Visning / Guided tour
18.30 – 20.00
Address: Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist:
Moa Lönn
Begränsat antal platser / limited number of seatsMaila för garanterad plats: info@konsthantverkarna.se
.................................................................................

SYSTRARNA OCKLIND & INGRID UNSÖLD • Utställning / Exhibition
Öppet dygnet runt
Address:
Hornsgatan 142, Stockholm
Artists: Ingrid Unsöld, Systrarna Ocklind
.................................................................................
AFTER CRAFT • Bar
From 17.00
Address:
Gemla Vinbar, Magnus Ladulåsgatan 10
.................................................................................

Digitalt / Online:

KONSTHANTVERKSPODDEN
Digitalt
Back to Top