fredag 1 oktober 2021
...............................................................................

BLÅS & KNÅDA
Utställning / Exhibition
Kaos kontra kategorisering
11.00-18.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artist: Elisabeth Ottebring
                           •
Utställning / Exhibition
Brunt 11.00 – 18.00
Address:
 Hornsgatan 26, Stockholm
Artists: Maya Strandberg, Sandra Österling, Kristine Thenman, Jonas Lindholm, Ulla Gustafsson, Nilla Eneroth, Linn Sjöstedt, Karol Zarbock
………………………………………………………………………….
Galleri DuErR • Utställning / Exhibition
Takeaway
11.00 – 20.00
Address:
 Linnégatan 89B, Stockholm
Artists: Annika Toijanen, Klara Gardtman, Lotta Snijder, Milja Morseth Edvinsson, Niklas Nilsson, Sameeska Mehra, Sebastian Hägelstam, Alexandra Johansson, Alvina Jakobsson, Ammy Olofsson, Andrea Forslund Grath, Berenice Hernández, Caroline Harrius, Ellen Dynebrink, Emilia Elfvik, Emilie Voirin, Emma Brålander, Emma Hasselblad, Evelina Dovsten, Fanny Bylund, Fanny Ollas, Felicia Westerberg, Harry Parr-Young, Jan Klinger, Jo Andersson, Jordana Loeb, Kristina Brandeus, Lija Silins, Linn Sjöstedt, Malin Molin, Malin Pierre, Maria Pita Guerrreiro, Matilda Kästel, Mikaela Steby Stenfalk, Mimmi Blomqvist, Mireia Rocher, Sarah Maria Yasdani, Som Supawan, Tina Eskilsson, Tove Kjellmark, Yung Kim, Åsa Johansson
………………………………………………………………………….

Galleri LOd • Utställning / Exhibition
We craft in metal
11.00 – 18.00
Address:
 Norra Agnegatan 40, Stockholm
Artists: Klara Eriksson, Petronella Eriksson, Anna Nordström, Maki Okamoto, Pernilla, Sylwan, Erik Tidäng
………………………………………………………………………….

Galleri Sebastian Schildt • Utställning / Exhibition
Hard Softness
11.00 – 18.00
Address:
 Strandvägen 5B, Stockholm
Artist: Malin Pierre
………………………………………………………………………….

Gunilla kihlgrens hytta
Workshop
Prova på glasblåsning
11.00 – 17.00
Address:
 Hägerstens Alle 84C, Hägersten
Artist: Gunilla Kihlgren
                           •
Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Glaskonst
11.00 – 18.00
Address:
 Hägerstens Alle 84C, Hägersten
Artists: Gunilla Kihlgren
………………………………………………………………………….
Kaolin • Utställning / Exhibition
The ordinary art
11.00 – 18.00
Address:
 Hornsgatan 50, Stockholm
Artist: Masayoshi Oya
………………………………………………………………………….

Konstfack MfA CRAFT! • Utställning / Exhibition
Expanding terrains
11.00 – 19.00
Address:
 Chamottevägen 5, Gustavsberg
Artists: Veronika Muráriková, Elin Sundström, Rasmus Nossbring, Frida Nordenlöw, Sara Kallioinen Lundgren, Lisa Maria Pettersson, Teresa Alton Borgelin, Sofia Sipsa, Amanda Nordqvist, Sofi Gunnstedt, Sofia Bahlner, Josefin Gäfvert, Fredda Berg, Eglė Šitkauskaitė, Andrea Forslund Grath, Lea Constan, Camille Barrington-Wood
………………………………………………………………………….

Konsthantverkarna
Utställning / Exhibition
About - objects, about
11.00 – 18.00
Address:
 Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Maria Johansson
                           •
Artist talk
About - objects, about
18.30
Address: 
Södermalmstorg 4, Stockholm
Artist: Maria Johansson
Föranmälan krävs/ Registration required: info@konsthantverkarna.se
………………………………………………………………………….

KonsthantverkScentrum 
Utställning / Exhibition
Member’s Show Wall: In the Rough
1200 – 16.00
Address:
 Bellmansgatan 5, Stockholm
Artists: Linnea Dalstrand, Sandra Lundberg, Moa Lönn, Annelie Grimwade Olofsson, Sara Elggren
                           •
Artist – in – Office Emma Hasselblad
12.00 – 16.00
Address: 
Bellmansgatan 5, Stockholm
Artist: Emma Hasselblad
………………………………………………………………………….

Platina • Utställning / Exhibition
Lines of Latitude and Longitude – MATERIALS
11.00 – 18.00
Address:
 Tegnérgatan 4, Stockholm
Artists: Helena Lehtinen, Pernille Mouritzen, Mette Saabye, Sofia Björkman
………………………………………………………………………….

poppi pop up • Utställning / Exhibition
Better Together
11.00 – 18.00
Address:
 Linnegatan 89B, Stockholm
Artists: Jo Andersson, Diana Butucariu, Tilda Dalunde, Fernanda Melgarejo Martinez, Minna Rombo Zetterlund
………………………………………………………………………….

Nutida Svenskt silver • Utställning / Exhibition
Tidskapsel
12.00 – 18.00
Address: 
Brunogallerian Götgatan 36, Stockholm
Artists: Beata Alfredsson Grahn, Ingrid Bärndal, Maria Börjesson, Annika Daevel, Josefine Davidsson, Åsa Elmstam, Sarah Hurtigkarl, Karolina Hägg, Magnus Liljedahl, Wan-Yun Lin, Caroline Lindholm, Filip Palmén, Christine Ramel, Helena Sandström, Eva Skärlund, Pernilla Sylwan, Niki Ulfstedt, Pamela Wilson
………………………………………………………………………….

anneli tegelberg & Josefin gäfvert • Öppen ateljé / Open studio
Öppen ateljé och försäljning av vävar
12.00 – 18.00
Address: Terrängvägen 14-16, Västertorp
Artists: Anneli Tegelberg, Josefin Gäfvert
………………………………………………………………………….

Barklund & c/o • Utställning / Exhibition
Omfamna
12.00 – 18.00
Address:
 Hägerstensvägen 145, Hägersten
Artist: Hanna Hedman
………………………………………………………………………….

Carl Richard Söderström • Öppen ateljé / Open Studio / Artist Talk
Studiovisit
12.00-18.00
Address:
 Lundagatan 46, Stockholm
Artist: Carl Richard Söderström
………………………………………………………………………….

FIBERSPACE • Utställning / Exhibition
Att fortsätta – Alice Lund Textilier
12.00 – 18.00
Address:
 Katarina Bangata 40, Stockholm
Artist: Frida Lindberg
………………………………………………………………………….

Galleri Flygeln • Utställning / Exhibition
Materialitet på Flygeln
12.00 – 18.00
Address:
 Fullersta Gårdsväg 18, Huddinge
Artists: Inga Tsernova, Sandra Hiredal, Maja Bakken, Anna-Kajsa Wikström, Pamela Wilson, Margon Lindberg
………………………………………………………………………….

Galleri Glas • Utställning / Exhibition
Akroterion
12.00 – 17.00
Address:
 Nybrogatan 34, Stockholm
Artist: Anna Berglund
………………………………………………………………………….

Handarbetets vänner • Utställning / Exhibition
Kim Halle: Textila skisser
12.00 – 16.00
Address: 
Djurgårdsslätten 82, Stockholm
Artist: Kim Halle
………………………………………………………………………….

HDK-valand Steneby • Utställning / Exhibition
Textil – Kropp – Rum
12.00 – 19.00
Address:
 Katarina Östra Kyrkogårdsgränd, Stockholm
Artists: Karin Bäckström, Elsa Mellquist, Fanny Schwarz, Elis Ottosson, Luisa Recker, Fanny Hulebäck
………………………………………………………………………….

GÜNTHER / HARRIUS • Utställning / Exhibition
Making something from nothing / Houseproud
12.00 – 19.00
Address:
 Upplandsgatan 57, Stockholm
Artists: Anja Fredell, Clara Dackenberg, Emelie Liljebäck, Erika Emerén, Evelina Dovsten, Kristina Skantze, Mia Larsson, Tillie Burden, Zandra Ahl, Joanna Günther, Caroline Harrius
………………………………………………………………………….

Jord • Utställning / Exhibition
JORD
12.00 – 19.00
Address: 
Kungsgatan 19, Stockholm
Artists: Alexander Hedström, Amanda Leksell, Carl-Oscar Karlsson, David Carvajal, Lena Mäcs, Matilda Sandström, Mia Larsson, Younès Othman med vänner
………………………………………………………………………….

K.A Sidenväveri & museum • Visning / Guided tour
Siden på söder
12.00-13.00

Address: Repslagargatan 15 A, Stockholm
Participant: Anna Hedtjärn Wester
Föranmälan krävs / Registration requiredinfo@kasiden.se
Pris / Price:
80 kr
………………………………………………………………………….

Maria cotellessa & elisabeth ubbe • Utställning / Exhibition
Nature doesn’t fit
12.00 – 18.00
Address:
 Chamottevägen 5, Gustavsberg
Artists: Maria Cotellessa, Elisabeth Ubbe
………………………………………………………………………….

SMÄLT • Utställning / Exhibition
Glas och glass
12.00 – 18.00
Address:
Ragvaldsgatan 17, Stockholm
Artists: Malin Pierre, Lisa Ericson, Helena Malm
………………………………………………………………………….

Stockholms hantverksförening  c/o Hallwylska museet • Utställning / Exhibition
Hantverket
12.00 – 16.00
Address:
 Hamngatan 4, Stockholm
Artists: Katarina Evans, Katarina Brieditis, Bea Szenfeld, Sebastian Schildt, Calle Forsberg, Sofia Björkman
………………………………………………………………………….

Synkop • Utställning / Exhibition
Can you repeat that?
Vernissage / Opening 12.00 – 19.00
Address: 
Roslagsgatan 21, Stockholm
Artists: Amandah Andersson, Amanda Varhaugvik, Emilia Sundqvist, Elsa Chartin, Hannah Moores, Kristina Lundsjö, Lovisa Axén, Martina Skyttberg, Maria Johansson, Olle Halvars, Philippa Clarén, Timmy Sjöblom
………………………………………………………………………….

The garage
Performance / Glasblåsningsdemo
Broken social scene
18.00–20.00
Address: 
Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artist: Fredrik Nielsen
                           •
Öppen ateljé / Open studio
Broken social scene
12.00–18.00
Address:
 Svärdlångsvägen 36, Årsta
Artists: Fredrik Nielsen, Ylva Holmén, Olle Wärme, Nina Westman, Matilda Kästel, Martin Arvidsson, Irina My 
………………………………………………………………………….

ATELIER ÄDELSMIDE • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open studio
Skördefest!
13.00 – 17.00
Address: 
Högbergsgatan 12, Stockholm
Artists: Helena Sandström, Caroline Lindholm, Sylvia Neiglick
………………………………………………………………………….

Gustavsbergs porslinsmuseum • Visning / Guided tour
Visning i museisamlingen: hantverk och industri
13.00 – 14.00
Address:
 Odelbergs väg 5, Gustavsberg
Artist: Ulrika Schaeder
Pris / Price: Ord. 80 kr, red. 60 kr, inkl. entrébiljett
………………………………………………………………………….

DOTDOTDOT • Utställning / Exhibition
Backstabbers
14.00 – 18.00
Address:
 Malmskillnadsgatan 15, Stockholm
Artists: Hannah Blitz Heyman, Gustaf Helsing, Sofia Eriksson, Lovisa Axén, Sara Lundkvist, Rasmus Nossbring, Truls Mårtensson, Emma Friberg,
………………………………………………………………………….

Something something • Utställning / Exhibition
Something Something X Craft Week
14.00 – 18.00
Address: Folkungagatan 132, Stockholm
Artists: Felizia Matthews, Siri Haller, Oscar Wall, Elsa Torell Nordgren
………………………………………………………………………….
Studio k18 • Utställning / Exhibition
Studio K18 Presenterar
15.00 – 21.00
Address:
 Kocksgatan 18, Stockholm
Artists: Katrin Bartfai Jansson, Clara Cardell,  Lisa Clauson, Vera Halla, Tove Hofsten, Mia Slotte
………………………………………………………………………….

Östermalmskontoret • Öppen ateljé / Open studio
Öppna Ateljéer Östermalmskontoret
15.00 – 22.00
Address: 
Hägerstens Allé 84 A, Hägersten
Artists: Amanda Kron, Josefin Mo Bergström, Tone Linghult, Malin Petersson, Filippa Wikner, Fanny Listherby, Sara Brobert, Wendy Starenius, Hugo Skaarud
………………………………………………………………………….

Kåda • Utställning / Exhibition
Bärnsten
Vernissage / Opening 16.00 – 20.00
Address: 
Kungsgatan 84, Stockholm
Artists: Alvaro Aramburu, Elvira Jönsson, Guillaume Klein, Helena Pernow, Jonas-Petter Wallner, Laura Blake, Linnea Dalstrand, Tove Starfelt
………………………………………………………………………….

Sebastian schildt verkstäder • Utställning / Exhibition
Tools of Thought
Vernissage / Opening 16.00 – 20.00
Address:
Storgatan 35A, Stockholm
Artists: Tobias Alm, Åsa Elmstam, Fredrik Eriksson, Klara Eriksson, Hannah Blitz- Heyman, Laura Johanna König, Emelie Liljebäck, Magnus Liljedahl, Olle Olls, Linda Ottosson
………………………………………………………………………….

Slipgatan 13 • Utställning & Öppen ateljé / Exhibition & Open Studio
Open studio på Slipgatan 13
Vernissage / Opening 16.00 – 20.00
Address:
Slipgatan 13, Stockholm
Artists: Yasar Aydin, Sarah Hurtigkarl, Sofia Eriksson, Filip Palmén
………………………………………………………………………….

The mixed up project • Utställning / Exhibition
The MIXER /ˈmɪksə(r)/  of jewelry. of sound. of people. of drinks.
16.00 – 21.00
Address:
 Torkel Knutssonsgata 31, Stockholm
Artists: Jenny Kåberg, Katarina Thorstensson
………………………………………………………………………….

glasakademien • Utställning / Exhibition
Glasakademien på Odenplan
Vernissage / Opening 15.00 – 20.00
Address:
Odenplan, Stockholm
Artists: Anna Linda Gabriel, Jeanette Karsten, Gunilla Kihlgren. Sylvia Neiglick, Rosita Ståhl, Gunvor Larsson, Susann Wallander, Fredrik Nielsen, Nina Westman
………………………………………………………………………….

johannesverkstaden • Utställning / Exhibition
Trampsvarvning och utställning i Spökparken
Vernissage / Opening 17.00 – 21.00
Address:
 Lusthuset i Spökparken, Drottninggatan 116 B, Stockholm
Artists: Andreas Nobel, Joakim Zickert
………………………………………………………………………….

Malin ida Eriksson & Maja Stjärna • Utställning / Exhibition
Föremål i dialog / Objects in Dialogue
Vernissage / Opening 17.00 – 21.00
Address:
 Renstiernas gata 13, Stockholm
Artists: Malin Ida Eriksson, Maja Stjärna
………………………………………………………………………….

Misschiefs • Utställning / Exhibition
Forever
Vernissage / Opening 17.00 – 21.00
Address:
 Linnégatan 4, Stockholm
Artist: Maja Michaelsdotter Eriksson
………………………………………………………………………….

studio Pank • Utställning / Exhibition
Vernissage på Studio Pank
Vernissage / Opening 17.00 – 22.00

Address: Sparbanksvägen 70, Hägersten
Artists: I Amanda Hjälmeby, Hannes Hemb, Jonathan Berglund, Mikael Johansson, Patrik Johansson
..................................................................................
ÅTTIFJÄRDE KONSTHALLEN • Utställning / Exhibition
Bland sämskskinn och stadsfransar
Vernissage / Opening 18.00 – 22.00
Address:
 Hägerstens Allé 84D, Hägersten
Artists: Sunna Hansdottir, Linnea Bergman, Annie Jonasson, Hållams Linnea Henriksson, Hillevi Duus
………………………………………………………………………….

AFTER CRAFT @ MOSEBACKETERASSEN
19.00 – 23.00
Address:
  Södra Teatern Mosebacke Torg 1-3
………………………………………………………………………….
Back to Top